Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Жътвената кампания стартира с по-ниска изкупна цена на пшеницата


Жътвената кампания тази година ще стартира при цени от около 300 лева за тон пшеница. Това сочат прогнозите на експерти от Софийската стокова борса. Цената е по-ниска от миналогодишната, но дъждовете и опропастената реколта няма да повлияят върху нейното покачване, поне през лятото. Това смятат анализаторите, като съпоставят офертите между производители и търговци.

При липсата на сняг в началото на годината, след това многократното третиране срещу вредители и накрая проливните дъждове, зърнопроизводителите са разочаровани в началото на кампанията, защото смятат, че няма да си върнат дори вложенията в тазгодишната реколта. Търговците обаче се съобразяват със ситуацията на международните пазари, където се очакват отлични добиви и огромна конкуренция и не могат да предложат повече от 250 - 300 лева за тон зърно, при старта на кампанията. Това е с между 10 и 15 на сто по-малко в сравнение с миналата година, когато първите оферти между производители и търговци се срещнаха на 345 лева за тон.

Имайте предвид, че за зърното не търсенето и предлагането в България и не в зависимост от реколтата у нас, се определя цената на отделните видове зърно. Така, както цената на златото, американския долар и петрола, се изчислява на база световното търсене и предлагане, така трябва да свикнем, че цената на зърното се определя от търсенето и предлагането в световен мащаб. Малко по-слабата реколта тази година няма да доведе до покачване на цената в България, обясни изпълнителният директор на Стоковата борса Васил Симов.

А прогнозите за световното производство тази година са за много по-добра реколта. Над 700 милиона тона световен добив, при спад на потреблението и ръст на преходните запаси с 13 милиона тона, по данни на Министерството на земеделието на Съединените щати, което излиза ежегодно с прогнози за целия свят.

Освен това в ЕС очакваната реколта е с 3 милинона тона повече в сравнение с миналата година и това ще изведе Европа за първи път през тази година на първо място по износ и търговия с пшеница в света.

И ако стесним още повече територията, до нашия, Черноморски регион, където се очакват около 35 милиона тона износ от Русия, Украйна и Казахстан, задачата на нашите производители и търговци в тази конкурентна среда се усложнява още. Очаква се България да излезе с 3 милиона тона износ, но конкуренцията няма да позволи по-високи цени, коментират борсовите анализатори.

Цените в Черноморския регион в момента са следните - в Русия 255 долара за тон, Украйна - 253, като поевтиняването на годишна база е между 4 и 6 на сто. В Европа - между 250 и 270 долара за тон, при годишен спад от около 8% и в Съединените щати - 242 долара за тон при поевтиняване за 1 година от 11 на сто.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!