Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Нашата кауза е да помогнем на пациентите с мускулна дистрофия. Така ми описва инициативата на Фондация „Щедрост за живот“ председателят й Луиза Златанова:
Едно от нещата, които сме планирали, понеже вече сме в тясна връзка със специалисти от чужбина, искаме да направим обучителен семинар, в който да се обучат специалисти от България. Това ще даде голяма възможност не само на родителите, но и вече на звената, които ще помагат пряко на тези пациенти, да се обучат в най-новите методи за работа с такива пациенти. Вече имаме DMS линия на номер 17 777, а текстът, които трябва да се изпрати е DMS STEP.
През тази година за българите, страдащи от мускулна дистрофия не се е променило почти нищо. Хората от фондацията продължават да опитват да привлекат вниманието на институциите:
Това, което успяхме да направим като организация е да внесем едно предложение към НЗОК за увеличаване на броя на хоспитализация по клинична пътека 236 за пациенти с мускулна дистрофия. Отговориха ни, че това предложение ще се преразгледа. Още очакваме от тях развитието на въпроса. Единственото, което е направено и е голям плюс, върху него се работеше 3 години от специалистите от Александровска болница, е да се осигурят от държавата дихателни апарати, без които в напреднала възраст пациентите не могат да живеят.
Друга благотворителна кампания е „Капачки в действие“. С нея се събират пластмасови капачки от всякакъв тип и се предават за рециклиране. Ива Колева от Фондация „Идея в действие“ поясни:
Със сумата, получена за всеки един събран и предаден за рециклиране тон, се закупува по един електрически уред за Дом за деца или Център за настаняване от семеен тип, но идеята е да се помогне чрез този неизползван ресурс, за да могат да се закупуват електрически уреди. Идеята е да се възпита обществото в разделно събиране на отпадъците и разпознаване на отпадъка като ресурс. За една година имаме 6 предадени тона.
В момента Ива Колева се е отдала и на още една инициатива. „От Календар – ДАР“ има за цел да подари внимание на хората в старческите домове.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.