Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Електроенергийният системен оператор (ЕСО) работи по разширяване и поддържане на просеките около електропроводите, за да не се стига до нови аварии, които да оставят десетки хиляди абонати без ток. Това стана ясно по време на обсъждане на план на ЕСО за развитие на преносната мрежа в периода 2015-2024 година.
За разширяване и поддържане на просеките има осигурени средства, увери изпълнителният директор на Енергийния системен оператор Иван Йотов.
Според председателя на енергийния регулатор Светла Тодорова подмяната на въздушните линии с кабелни дава сигурност, но този процес трябва да се прави след внимателен анализ. В Европейския съюз 80 на сто от мрежата е кабелна, у нас този процент е 20.
Изпълнителният директор на ЕСО Иван Йотов обясни още, че в 10-годишния план на Енергийния системен оператор за развитие на преносната мрежа се залагат два сценария за потребление – реалистичен и минималистичен. Според първия брутното потребление до 2024 година ще бъде малко над 43 000 гигаватчаса. Ако България обаче приложи по-добри мерки за енергийна ефективност, консумацията може да бъде с около 2000 гигаватчаса по-малко.
В инвестиционната програма на ЕСО, която бе представена в регулатора, се залага дублиране на мрежата 400 киловолта в Маришкия басейн, тъй като там тя не е добре развита, за разлика от мрежата около АЕЦ "Козлодуй".