Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

СЕМ: Няма преки нарушения на Закона за радио и телевизия при отразяването на казуса с битото бебе в „Софиямед“

| обновено на 05.05.15 в 15:59
Снимка: БГНЕС

Няма преки нарушения на Закона за радио и телевизия при отразяването на казуса с битото в „Софиямед“ бебе Никол. Това е записано в доклад на Съвета за електронни медии, който разглежда отразяването на темата в общо 6 телевизии. Членът на СЕМ Анна Хаджиева поздрави тези медии, затова че не са пуснали клипа с побоя над детето и обясни:

Съветът ще даде констатациите от мониторинга на етичната комисия. Може би да започне и един разговор, който е свързан с границите между задоволяване на обществения интерес, отразяване обективно на тези казуси и защитата на личната свобода, която е гарантирана и от Конституцията на страната, от Закона за радио и телевизия, както и от редица документи на европейските институции. 

Оправдано ли е показването на лицето на акушерката Емилия Ковачева, снимки на децата ѝ, както и опитът на медиите да направят интервю с майката на Ковачева, Хаджиева заяви: Тук заставам с личната си позиция – децата и семейството ѝ нямат общо с това, което е извършила акушерката. Когато отразяването е в полза на обществения интерес, подобно поведение е оправдано, но, когато медията е водена от любопитство или от търсене на сензация, вече има нарушение на етични норми.

Точно затова и изводите на нашия мониторинг ще изпратим и до етичната комисия, за да отворим една дискусия – тогава, когато медиите разглеждат казуси, свързани с обекти, подложени на прокурорски проверки, не ги ли осъждат предварително, без да има в сила присъда. Наричаме ли нещата с истинските им имена или предварително медиите „издават“ присъди като разрушават съдби или провалят бизнеси?

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!