Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В началото на месец ноември стартирахме кампания „Сини устни“ за повишаване на информираността за заболяването. Посиняването на устните и ноктите е един от симптомите на заболяването. Останалите симптоми са лесна изморяемост и невъзможност да се извършват елементарни физически действия. Ранната диагностика е основният проблем при редките заболявания. Пациент, рано диагностициран, води до по-добро качество на живота на пациента. Статистиката показва, че в България белодробната хипертония се диагностицира година по-късно отколкото е тенденцията в развитите в медицинско отношение държави.
Пациентите получават поддържаща терапия от страна на държавата в размер на около 7 хил. лева, обясни Мангъров: Съществува и поддържаща терапия с интервенозен медикамент, който е на стойност около 20 хил. евро на месец. За съжаление, този медикамент не е на разположение на пациентите в България, но може да се получи в най-близката държава, която го предлага. Това са Гърция и Австрия.