Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Идеята за заплащане на по-високи осигуровки от тези пациенти, които не ходят на профилактични прегледи, предстои да бъде обсъдена. По мое мнение обаче е хубаво в България да направим огромни стъпки за профилактиката, като част от тях могат да бъдат и крути. Защо не. Това коментира д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация.
Според него сегашното ниво на профилактика е много ниско и се осъществява често проформа, което не е добро нито за родното здравеопазване, нито за пациентите.
Тези обаче, които отиват все пак на профилактичен преглед, започват да чакат с неяснотата докога и със страх, че ще ги изгони работодателят, че отсъстват от работа.
По думите на Хасърджиев, хората са напълно еднакви, където и да са по света, и всички държавни системи са измислили мерки за контрол както върху лекарите и изпълнителите, както и зверски санкции спрямо тях, ако не извършат профилактиката, така, както трябва, така и върху пациентите.
В Германия, например, могат да ти блокират банковата сметка, ако пропуснеш уречения час на профилактичен преглед. Така че, ако човек не може да си купи кафе, когато поиска, нещата се оправят и никой германец не мрънка, подчерта Станимир Хасърджиев.