Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Корнелия Нинова от БСП попита с колко ще се увеличи животът на обикновения българин и потребител, вследствие от повишаването на цената на тока. Според Иван Иванов обаче промяната в цените на тока няма да оскъпи стоките и услугите. Той обясни, че ако такса "задължения към обществото" не бъде променена, в сектора се създава финансова дупка в размер на 285 млн. лева:
Тази дупка може да бъде поета по два начина. Единият е НЕК, на който, мъчейки се да го извадим от финансовия колапс, да му сложим още 285 милиона текущ дефицит за този следващ период, или от българските потребители. Изчисленията показват, че това би означавало 17 процента увеличаване на цената за регулирания пазар, тоест за битовите потребители.
Правителството, регулаторът и бизнес влязоха в спор за новите цени на тока. Румен Радев от Асоциацията на индустриалния капитал (АИК) обясни, че ценовата политика КЕВР ще доведе до съкращения на хора в сектора.
Председателят на АИК Васил Велев изчисли с колко ще поскъпне тока за бизнеса: 19,5% ще бъде увеличението за предприятията на високо напрежение, 18% ще бъде поскъпването за тези, присъединени на средно напрежение, и между 13 и 15 на сто ще е увеличението за предприятията, присъединени на ниско напрежение. Българският бизнес ще получи увеличаване между 13 и 20% и само 27 предприятия ще получат по-малко увеличение, но то няма да е между 1 и 2%, а започва от 4%.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.