Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Председателят на групата на Европейската обединена левица Габриеле Цимер обясни, че проблемът с доверието беше създаден миналият уикенд от кредиторите от Юнкер, Шулц от ЕП и от германското правителство в лицето на Шойбле, които лъжат хората. Гръцкото правителство напусна преговорите, отказвайки предложението от 25-и юни. То е различно от предложението, публикувано на 26-и, но вече беше късно и кабинетът беше обявил, че ще подложи условията от 25-и на референдум. Целта на тази манипулативна стратегия е да се объркат гърците за какво гласуват.
Правителството на Гърция никога не е казвало, че ще се гласува „за“ или „против“ излизане от еврозоната. Ако отговорът на допитването е „не“, това само ще подсили преговорните позиции на страната в разговорите, които ще продължат идната седмица. Тя заяви, че левите подкрепят напълно гръцкия премиер и са убедени, че кредиторите трябва да направят още компромиси.
Лидерът на социалистите в парламента държеше тонът му да бъде много смекчен спрямо гръцкия премиер и подчерта необходимостта от компромис, без да заплашва с катаклизми, ако гърците гласуват „против“ на референдума.
Групата на либералите, която най-често настоява за най-силни икономически реформи, този път не заклейми крайно лявото правителство на СИРИЗА, а предложи отсрочка от още 3 месеца за постигане на сделка след допитването, обясни холандката София Итвелд:
Ако Гърция излезе еврозоната, това ще я накара да напусне и Европейския съюз. Ще последва крайна бедност, в страната ще настъпят безредици и гърците могат да се "хвърлят в обятията" на г-н Путин или да изберат недемократични сили в собствената си държава. Това ще бъде дестабилизирана страна на границата на ЕС във времена на конфликти като този в Сирия. Трябва ни план за Гърция сега. Той трябва да включва данъчна дисциплина, реформи за растеж, работни места и още заеми от нас кредиторите. Вероятно ще трябва да се примирим с известни загуби.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.