Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Собствениците на заведения и търговски обекти у нас ще плащат с до 25% по-малко за музика през следващите пет години. За това се договориха Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите и двете сдружения за колективно управление на музикални права "Профон" и "Музикаутор".
Намалението е договорено в новата тарифа на двете сдружения за колективно управление на музикални права, която ще влезе в сила от началото на следващата година. Тарифата е максимално улеснена за полрзвателите относно начина на формиране на възнагражденията за музиката, изпълнявана в заведенията и търговските обекти.
Страните се обединяват и за промяна на Закона за авторското право, чрез която контрола и проверките в обектите може да се извършват от общините.
За по голямо удобство на ползвателите, двете сдружения за колективно управление на музикални права, вече ще предлагат услугите си на едно гише, посочи София Щерева, изпълнителен директор на "Профон":
Всеки ползвател да пусне едновременно заявка за договор и да си уреди правата, както за авторски, така и за сродни права.
Договореностите ще засегнат над 100 хиляди ползватели на музика, колкото са търговските и туристически обекти в цялата страна. Изпълнителният директор на "Музикатор" Иван Димитров обясни в предаването "Хоризонт до обед" какъв ще е ефектът от постигнатите договорености:
На първо място, цената, която ще плащат ползвателите на музика в заведенията и търговските обекти, ще бъде намалена с 25%. Целта е пазарът да бъде обхванат в по-голяма цялост. Това е изискване от страна както на правоносителите, така и от страна на ползвателите и тяхната браншова организация. Затова успоредно ще подпишем и един меморандум за сътрудничество за засилване на контрола от страна на Министерството на културата и ще се борим за законодателни промени, така че част от функциите по контрола да бъдат децентрализирани и да бъдат възложени на общинските инспекторати.
Цялото интервю с Иван Димитров можете да чуете в звуковия файл.