Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
От темата за това какво предприема Държавата срещу войната по пътищата, към това как гражданите могат да се обединят срещу нарушителите на пътя.
С мобилното плиложение на Гражданите досега са направени 26936 снимки на нарушители и са получени 477 извинения.
Разбрах за него като потърпевша откъм страната на нарушението, заради пълния ад на паркирането в някои райони на София в определени часове от деня. За да не пречи на движението, колата ми беше качена с 2 гуми на тротоар. Столична полиция, глоба с фиш, всичко както си му е по реда, но и интригуващ отговор на въпроса ми - защо аз - снимка на неправилно паркиралия ми автомобил е била качена в мобилното приложение Гражданите. Накара ли ме да се замисля, да, да се засрамя - също да. Както и да оценя мощта на един мобилен телефон с камера, която праща неопровержимо доказателство за нарушение в интернет.
Населението на България разполага с над 2 млн. камери на смартфоните си. ГРАЖДАНИТЕ ти позволява да упражниш граждански контрол на пътя, като снимаш и покажеш всеки “гражданин” в нарушение. Независимо дали е паркирал на велоалея, изпреварва неправилно или не зачита останалите на пътя, всеки може да получи “гражданство”.
Тодор Лилков - един от създателите на приложение за мобилни телефони в платформата "Гражданите.бг" коментира в предаването "Хоризонт до обед":
Гражданското общество е доста подценявано и това каква сила може да има то там, където държавата и институциите отсъстват. Към момента имаме 1000 подадени сигнала за 6 месеца. Има и обратна връзка.
Резултати:
десетки репатрирани; преградени градинки между блокове; поне 20 фиша
1000+ подадени сигнала; стотици* актове/фишове за неправилно паркиране; отнета 1 книжка на ревидицист; опростихме процес, който отнемаше месеци до 1 ден и по този начин спестихме разходите за издирване на подател на сигнал; увеличихме със 300% съдействието на гражданите или за сигнали, подадени през приложението, отзивчивостта от гражданите е 7 от 10, а при директно подадени сигнали към Пътна Полиция е до 3 от 10.
Моторът на целия проект е гражданското общество. Също така цялата популярност на прилжонието се дължи само на това, защото разходите за реклама са 0,00 лв. Неколкократно "Гражданите" е било №1 в Apple App Store БГ за всички безплатни приложения и №2 в Google Play БГ пред facebook, twitter, snapchat и др., оценени на милиарди.
Целта е трайно подобрение на културата на пътя чрез положителен подход.
Как - като стимулират положителна комуникация между всички участници в движението чрез функциите "Радар" и бутона "Извини се".
В концепцията на авторите на мобилното приложение глобите са на последно място. На първо - е самодисциплината и самоорганизацията на гражданите в тяхното движение с автомобили.
Всички подробности за новите функционалности на приложението можете да чуете от звуковия файл.