Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В декларацията всички участници се ангажират да работят с хуманитарната агенция на ООН за увеличаване приемния капацитет с още 50 000 места по балканския миграционен път. Говори се за временен подслон със санитарни условия, като всяка страна ще търси финансова подкрепа, когато капацитетът ѝ се изчерпи. Пари ще се търсят незабавно чрез заеми от Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Банката за развитие на Съвета на Европа, които могат да ги предоставят на желаещите страни.
Този текст е подкрепен и от България, въпреки че по-рано премиерът Бойко Борисов се възпротиви. До 24 часа Албания, Австрия, България, Хърватия, Македония, Германия, Гърция, Унгария, Румъния, Сърбия и Словения ще назначат лица за свръзка, които ще докладват на Европейската комисия за движението на мигрантите. Спазването на поетите ангажименти ще се следи ежеседмично от Комисията в Брюксел.
Единственият начин да се върне редът е като се забави безконтролния приток на хора. Нека е ясно – хората трябва да бъдат регистрирани. Няма ли регистрация, няма и права, каза Жан-Клод Юнкер.
На финала словенският премиер Миро Церар съобщи, че канцлерът на Германия Ангела Меркел е обявила, че няма намерение да затваря границите.
Репортажът на Никола Миладинов може да чуете в звуковия файл.