Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Бившият председател на СГС Владимира Янева получи условна присъда от една година по делото "Червей" за разрешените СРС, надхвърлящи като продължителност разрешения от закона срок.
Напрежението във Враца остава, където днес се очаква мярката за неотлонение на братята – биячи, известни с прякора Поничките, а в Поморие има нов случай на насилие – този път над журналист.
Мафията си поиска 100 процента от държавата, пък твърди Радан Кънев, а БСП готви нов вот на недоверие. Какво става – коментира политологът от СУ Страхил Делийски.
Каквото и да кажем, то не може да е извън контекста на тоталния разпад на институционалността, на политическото, на социалността, която трябва да превръща от хората общност. Затова ще се чудим и питаме къде е държавата, какво става? Лошото е, че се сещаме за всичко това, когато вече е късно, каза политологът и обобщи, че това се е превърнало в норма.
Много е трудно да се говори за политическата ни система като част от нормалността, предвидимостта и рационалността. Институциите бяха подменени от личните отношения, от една недемократична политическа култура. Тогава социалните практики следват съвсем друга логика от нормалността.
Според Делийски много трудно е да се каже и докога хората могат да търпят случващото се, защото ние минахме едно ниво, което почнахме да приемаме това като част от пейзажа. Увлечени в навика трудно можем да си помислим, че нещо по- добро може да стане. Ние сме разслоени, което блокира възможността за някакви общи действия, каза анализаторът, като припомни, че историята е показала, че ние като общество можем да търпим и много. Трудно можем да говорим за ситуация, в която да очакваме сериозен социален бунт, с малки изблици на социална ярост, прогнозира той.
Очаква ни динамичен политически сезон, в който партиите трябва да реагират на определени процеси. Докъде ще стигне тази динамика, е рано да се каже. Той обясни, че РБ си изпълни функцията, за която беше създаден – легитимиране на второто правителство на Борисов, като елитът на проекта е на властови позиции.
РБ отива към разпад, това е видно, въпросът е какъв потенциал има Радан Кънев за нов политически проект? Благодарение на неговите действия ГЕРБ беше легитимирана като дясна партия и зае дясното пространство. В този смисъл на нова дясна партия ще ѝ бъде трудно да заеме място под слънцето, каза Страхил Делийски.
За ДПС е видно, че текат процеси на преформатиране на партията.
Силата на Борисов е в слабостта на другите политически субекти, коментира политологът. Това е измамно спокойствие, защото когато няма силна опозиция, която да обере конфликтите във властта, се появяват центробежните сили. Липсата на опозиция ще създаде напрежение и в ГЕРБ, каза още той. Особено в такава ситуация е естествено погледите да са насочени към МВР и министър Бъчварова, която при последната си изява направи сериозна комуникационна грешка, добави преподавателят.
За съжаление българският политически елит показва, че с всеки ден се разминава с очакванията на суверена. Ако този процес не спре, става трудно прогнозируем. Няма институционална и рационална логика в решенията и действията на политическия елит и това пречи на прогнозите, защото не знаем какво има в техните глави.