Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
БСП и АБВ трябва да спрат с взаимните нападки и да направят всичко възможно да излъчат обща кандидатура за държавен глава. Това посочиха политически анализатори на дискусия, посветена на президентските избори и предизвикателството пред левицата. По този начин, според тях, би могъл общият кандидат на левицата да стигне до балотаж.
Подобно мнение изрази и лидерът на АБВ Георги Първанов:
Ще сгрешим, ако насочим стратегическия удар в тази кампания взаимно, един срещу друг в лявото пространство. Не е достатъчно само широка лява коалиция. Това е необходимото, но не достатъчно условие. Затова АБВ създава някакви партньорства, надявам се трайни, значими, поне с част от партиите от центъра.
Сред политическите експерти се наложи и мнението, че по-големи шансове да стигне до балотаж би имал кандидат, подкрепен от по-широка лявоцентристка коалиция. Според тях не бива и да се смята, че ГЕРБ е предизвестения победител в предстоящите президентски избори, дори и лидерът на партията Бойко Борисов да бъде кандидатът за държавен глава. Вотът обаче ще бъде изключително важен за бъдещето на левицата в страната, обединиха се те.
В този кратък период от време, който остава до възможната дата, едва ли могат да се лансират нови кандидатури, но ви говоря за хора, които са непознати за обществото и няма време да станат познати, обясни политологът и преподавател в НБУ професор Антоний Тодоров.
Закъснелите кандидатури обаче създават една специфична ситуация на взаимно дебнене, а това, че Борисов е казал, че няма да се кандидатира, не значи, че няма да се кандидатира – може в един момент да го реши, ще намери начин да го обясни и влюбената в него публика ще го преглътне, допълни професорът.
Трябва да има много силна кандидатура от ляво, подчерта Тодоров, като посочи, че той трябва да бъде порядъчен човек, който в социално чувствителен, както и категорично проевропейски настроен, но не антируски, а също така и да бъде патриот, но не националист или популист.
Ситуацията се е развила така, че колкото по-натам, то толкова по-вероятно ще става Борисов да се кандидатира лично, съгласи се и Васил Тончев, директорът на агенция "Сова Харис".
Лявото в България го има, но лявото няма своето адекватно политическо представителство и извоювано място, така че да застане стабилно на политическата сцена, подчерта Тончев.
Дискусията е организирана от Института за икономика и международни отношения и фондация "Фридрих Еберт".
Подробности чуйте в репортажа на Мария Костова в звуковия файл.