Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Освен деветте комисии и самата Национална комисия за борба с трафика на хора, в залата, в която се дискутира този наистина важен проблем в последните години, бяха и доста неправителствени организации. Ресорният вицепремиер Меглена Кунева също присъстваше. Тя съобщи, че най-разпространената експлоатация, когато говорим за трафик на хора, е сексуалната, следвана на второ място от трудовата. Кунева цитира данни на Евростат, според които 30 146 са жертвите на трафик в Европа. 90% от тях са с цел сексуална или трудова експлоатация.
14 сигнала за сключване на фиктивни бракове са постъпили в Националната комисия за борба с трафика на хора, съобщи вицепремиерът Меглена Кунева. Това е една пета от всички постъпили сигнали в Комисията. Фиктивните бракове са с цел безпроблемно пребиваване на територията на Европейския съюз и ползване на социални помощи. Профилът на българките, които сключват фиктивни бракове, е – момичета между 20 и 25 години, които живеят в крайна бедност или с много натрупани дългове. Меглена Кунева съобщи още, че 70 процента от жертвите на трафик в Европа са с цел сексуална експлоатация, а 5 процента от тези 70 са мъже.
В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Светослава Кузманова.