Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Конституцията пази стабилността, но отговорността е на политиците

Провеждането на национален референдум винаги е силно събитие. След обявяването на резултатите от ЦИК утре, то тогава НС до три месеца трябва да приложи решенията на допитването в закон.

Промяната на правилата в Изборния кодекс, които ще променят пропорционалната система в мажоритарна (което ще се наложи по силата на референдума), е много сериозна работа, трудно можем да си представим как ще се справи парламентът. Предстои разделяне на страната на 240 едномандатни района, равни по население, което не е лесна работа, изисква време и сериозни усилия от страна на законодателя – обясни професор Друмева.

Тя коментира и хипотезата, в която влизаме при оставка на правителството. При три неуспешни опита за създаване на ново правителство в рамките на този парламент, настоящият президент ще състави служебен кабинет, а разпускането на парламента ще е ангажимент на новия президент.

По силата на допитването и ако се спазят сроковете за промяна на Избирателния кодекс – голяма е вероятността предсрочните избори да бъдат проведени по новата, мажоритарна избирателна система. 

Дали това ще е така, е отговорност на политическите сили. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!