Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Добивът на дървесина - законна и незаконна

Снимка: БГНЕС

95% от приходите в горския сектор идват от добив на дървесина. В страната има достатъчно потенциал за ползване на дървесина от горите. През последните десет години у нас се сече ежегодно максимум около 8 милион кубически метра дървесина. Д-р инж. Любчо Тричков – главен експерт в Изпълнителната агенция по горите, добави: 

За сметка на това прирастът от горите в България, естественият прираст, т.е. нарастването на горите, е около 15 милиона , т.е. значително повече от тези 8 милиона. Ние сечем с около 40% под ежегодния прираст на горите в България, така че бихме могли да сечем около 12 милиона кубически метра годишно. Голите сечи в България са забранени. До голи сечи може да се стигне, когато те са със санитарен характер.

Гола сеч е извършвана върху 1765 хектара, т.е. върху 0.046% от залесените горски територии.

В последните години някои от горските стопанства са над средните годишните добиви, за да компенсират изоставането си от предходни години, каза експертът Живко Богданов, който работи във фирма за горска сертификация.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!