Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
У нас има прекалено много мюсюлмани. Има много построени джамии. Тези хора искат да ни наложат техния начин на живот, а ние, холандците, не искаме това. Мисля, че Вилдерс е единственият, който може да промени нещата.
Аз съм против ислямизяцията на Холандия и като бяла жена се притеснявам - за себе си, и за дъщеря ми - заявяват симпатизанти на Вилдерс.
За мнозина, такива изказвания днес звучат изключително крайно и неприемливо. Но в Холандия разнобоят между привържениците на мултикултурното общество и ислямофобите имат дълга предистория. Харизматичният Пим Фортюн, който пръв обвини политическия елит в двуличие и лъжи, бързо набра популярност и беше убит през 2000 г. Две години по-късно режисьорът Тео Ван Гог, прочул се също с грубите си нападки срещу мюсюлманите в Холандия, стана жертва на ислямист. Сега Хеерт Вилдерс върви в стъпките на двамата, прокламирайки края на исляма в Холандия, където всеки десети е мюсюлманин.
Ако "Партията на свободата“ на Хеерт Вилдерс спечели парламентарните избори на 15 март, това няма да е първата победа на крайнодесния популист. През 2010 г. Вилдерс извоюва 15 депутатски места и подкрепи правителство на малцинството на либерала Марк Рюте, който и в момента е министър-председател. Възможно ли е този сценарий да се повтори следващия месец?
Не малко холандци живеят с убеждението, че през последните години е водена грешна политика. Това каза в интервю за предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" д-р Клаус Хекинг, немско-холандски журналист, автор в авторитетното германско списание "Шпигел":
Симпатизантите на Вилдерс са разочаровани и отчаяни.Те са убедени, че плащат сметките на другите - на гърците, на бежанците, на развиващите се страни, а всъщност ние самите нямаме достатъчно. Втората причина е самата личност Хеерт Вилдерс. От години той се движи с полицейска охрана, защото получи не една смъртна заплаха от мюсюлмани, които е провокирал с вербални нападки. В очите на симпатизантите му обаче Вилдерс е герой, защото е изразил собственото си мнение и за това е получил смъртна заплаха. Третата причина, която виждам за това, че "Партията на свободата“ води в допитванията, е партийната система в Холандия. Тя е силно раздробена, има много партии, които се явяват на изборите. Вилдерс, който в момента получава доверието на около 17-18% от гласоподавателите, т.е. дори не всеки пети холандец би гласувал за него, води в допитванията, защото има много партии.
В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Весела Владкова.