Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Кметове: Принципът при боклука е, че замърсителят плаща

Снимка: Радио Варна
Таня Христова, кмет на Габрово, и Петър Паунов, кмет на Кюстендил, коментираха в "Преди всички" заложените промени в проекта за изменения на Закона за данъци и такси. Те предвиждат увеличаване с 20 процента на такса "Смет". Следващите четири години ще бъдат преходен период за уточняване на формулата, по която ще се изчислява данъкът.

Принципът е, че замърсителят плаща. От няколко дни имаме възможността да се запознаем с предложенията на Министерството на финансите, които отразяват и позицията на Националното сдружение на общините. Но това е само началото на интензивна работа по определяне на формулата за заплащане на услугата.

Много голяма част от отпадъка е ресурс. Тази година ще бъде изключително интензивна, за да подготвим въвеждането на промените в Закона за местните данъци и такси. От догодина ще се използва нова основа за определяне на таксите, поясни Таня Христова. 

Тя подчерта, че контролът трябва да бъде заложен във формулата за определяне на такса "Смет". Задачата е да намалим отпадъците.

Петър Паунов отбеляза, че новата наредба ще даде възможност за анализ на ситуацията и ще помогне да се намалят незаконните сметища и замърсяването. Не само институциите трябва да се справят. Не смятаме да увеличаваме тежестта. Домакинствата заплащат на брой съдове. За нас основният проблем е поддържането на общите части.

До 30 декември всеки заявява съдовете, които иска, и на тази база плаща такса. Финансовите параметри няма да скочат, но това е дебат за грижата за териториите и своевременно подаване на сигнали за замърсяване.

Целта на всяка промяна не е повишаване на разходите, напротив. В резултат трябва да имаме най-добрия ефект, подчерта Паунов.

Целия разговор по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!