Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Юбилейна изложба на Станимир Видев в галерия "Аспект"

| обновено на 27.04.17 в 13:07

Галерия "Аспект" в Пловдив представя изложба живопис на Станимир Видев, с която ще отбележи неговата 60‐а жизнена и 30‐а творческа година. Но галеристката Олга Петрова казва, че изложбата не е юбилейна, нито има ретроспективен характер, а е по-скоро камерна, дълбоко изстрадана и интимна като усещане. В експозицията преобладават пловдивските пейзажи и художникът обяснява защо: Установих, че не мога да рисувам друг град, освен Пловдив. 

Преди 30 години се върнах в Пловдив след Академията и не съжалявам – така започва разказа си художникът. Можех да остана в София, можех да стана преподавател в Академията, но се върнах и започнах като художник на свободна практика – такъв съм бил винаги и до сега – артист. Усетих невероятната атмосфера на моя град, срещнах големи художници: Слона, Йони Левиев, Христо Стефанов, Димитър Киров, Кольо Витковски, Бояджана... Първо седях на края на масата, учех се и попивах, а после те ме допуснаха сред тях. Почувствах се артист, сдобих се със собствено пространство – моето ателие – и имах смелостта да остана свободен творец оттогава и до днес.

За изложбата си Станимир споделя: Много трудна изложба, с всяка моя годишнина е така, но тази стана по-различна. В експозицията преобладават пловдивските пейзажи и той обяснява защо: Установих, че не мога да рисувам друг град освен Пловдив. Тази негова уникална атмосфера - Капана, Трихълмието, Сахат тепе – за мен градът е знак, той е сцена, усещам го като театър, всяко мое излизане ми носи ново зареждане. Картините ми са портрети на града, който ми е дал толкова много... Присъстват и няколко фигурални композиции, фокусирани върху жената като символ на финес и виталност.

Изложбата излъчва носталгичност, това е търсено съзнателно дори в оформлението на плаката, който е почти точно повторение на плаката от първата изложба на Станимир Видев през 1988 г. по негов проект. Оттогава е изтекла много вода, много неща са се променили и мисълта, че повечето път е изминат, дава отражение на цялостното настроение на изложбата, но в никакъв случай не я прави тъжна или депресивна. Напротив, по-скоро е израз на преклонение и благодарност към града и личностите, дали толкова много на твореца Видев и които без съмнение ще продължават да го вълнуват и в бъдеще. 

А на 27 април в 18.30 часа ще вдигнем наздравица за двете важни годишнини в живота на Станимир и ще му пожелаем още много години да ни радва и зарежда със своите прекрасни творби.                 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!