Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
На тези и много други въпроси в „Часът на здравето“ отговаря и разяснява акад. Ангел Гълъбов от Института по микробиология към БАН, проф. по вирусология и председател на Българското микробиологично дружество.
Някои наричат сезонните неразположения "летен грип". Но по-правилно е да говорим за болести, причинени от вируси по хората през летния сезон, обяснява акад. Гълъбов.
Вирусите са много - над 120, а най-важните и разпространени от тях са ентеровирусите. Те са силно изменчиви и в същото време устойчиви, дори на дезинфектанти. „Царството“ им е от сега до септември.
Причиняват лесно предаващи се инфекции, имат отношение към тънките черва, но причиняват не само разстройство. Без да имат изразена симптоматика (в над 80 на сто от инфекциите), могат да причинят различни страдания и усложнения.
Макар и в по-редки случаи клиничната картина може да доведе до енцефалити и менингити, да атакуват сърцето (миокардит) и дори да предизвика диабет от първи тип – инсулинозависим.
Срещу ентеровирусите няма ваксини, с изключение - срещу полиомиелита (детския паралич).
Единственият ефективен начин да се предпазим от зараза в летния сезон е строгата лична хигиена. Трябва да научим децата да си мият често ръцете – задължително със сапун, а и възрастните да не забравяме да го правим. Да внимаваме къде и как е приготвяна храната, тоалетните да бъдат чисти. Дори след пътуване в градския транспорт трябва да се измиваме добре.
Акад. Гълъбов отбеляза още възможните атаки на малки комари - папатаци, особено по южното ни Черноморие, заразите, които се разпространяват от кърлежите (виж още тук), както и полово предаваните инфекции.
Чуйте целия разговор на Георги Нейков с акад. Ангел Гълъбов.