Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Руските медии за срещата между Бойко Борисов и Владимир Путин

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Под заглавие „Турски поток“ ще мине през България“ вестник „Комерсант“ публикува подборен репортаж за вчерашната среща в Кремъл между българския премиер Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин. „Москва се връща към сътрудничество със София по газопроводите“, гласи подзаглавието.

Според изданието Владимир Путин фактически е обявил маршрута на втората линия на „Турски поток“, която трябва да доставя руски газ за Югоизточна Европа през територията на Турция.

Отначало „Газпром“ разглеждаше два маршрута - през Гърция в Южна Италия, и през България в Сърбия и Унгария, припомня „Комерсант“ и добавя, че за руската страна вторият вариант винаги е бил по-привлекателен. Проблемът бил в недоверието към България след провала на „Южен поток“.

„Разбирам и виждам това. Българската страна съжалява за срива на проекта „Южен поток“, защото – и никой не се съмнява в това, реализацията му би била много изгодна за България“, казва Путин, цитиран от „Комерсант“.

Изданието цитира и думите на българския премиер, че „по-големият брат винаги прощава“, както и отговора на руския президент, че „по-голeмият брат го карат да плаща“.

Путин посочи загубите на „Газпром“ от срива на проекта „Южен поток“, извежда в заглавие бизнес всекидневникът „Ведомости“ и обяснява, че става дума за 800 милиона евро, които Русия е платила, без да търси затова компенсации от България.

На въпроса договорили ли са се президентът Владимир Путин и премиерът на България Бойко Борисов за продължаване на разклонение на „Турски поток“ до България, прессекретарят на президента на Русия отговаря отрицателно, пише „Ведомости“.

„Не. Не са се договорили и нямаше задача да се договорят. Нямаше и възможност на преговорите между президента и премиера да се договорят за това. България проявява интерес. Реализацията на този интерес на практика се обуславя от редица причини. Не е възможно да се реализира, без определени гаранции от страна на Еврокомисията, от страна на самата България, отчитайки предишната история с „Южен поток“, но този интерес е интересен и на българите, и на Москва. Затова ще работим в практически план", казва Дмитрий Песков за „Ведомости“.

Говорителят на Кремъл допълва пред радио „Бизнес FM“, че се обсъждат различни варианти за трасето на втората тръба на „Турски поток“, включително тя да влезе директно в България през Черно море.

Медиите в Русия акцентират и върху думите на Путин, че Русия е готова да се върне към проекта АЕЦ „Белене“ на пазарни начала, ако българската страна пожелае това. В репортажа си за срещата Путин-Борисов телевизия НТВ припомня абсурдната ситуация с поръчаното и неизползвано оборудване за станцията, изплатените на „Атомстройекспотр“ над 600 милиона евро компенсации след отказа на България и от този проект.

Обявеното официално като двудневно работно посещение на премиера Борисов в Москва се превърна в еднодневно. Още снощи българската делегация отпътува за София след преговорите с премиера Медведев и с президента Путин и кратка среща с българската общност в посолството ни в Москва.

Подробности чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!