Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Тържествена церемония в памет на Боян Петров се провежда в БАН

| обновено на 21.06.18 в 19:52
Боян Петров на връх Нанга Парбат
Снимка: Личен архив


Тържествена церемония в памет на Боян Петров - българският алпинист, спелеолог и зоолог, който миналия месец изчезна под връх Шиша Пангма в Хималаите се провежда в Българската академия на науките.

На тържествената церемония проф. Николай Спасов, директорът на Националния природонаучен музей, където Боян Петров работеше в продължение на 20 години, ще представи неговите изследователски заслуги, както и природозащитните каузи, които той подкрепяше.

В Големия салон на БАН има отворена книга, в която всеки може да отдаде почит към паметта на единствения български алпинист, стъпил на десет от 14-те най-високи върха на планетата.

На последната си пресконференция Боян Петров каза, че иска, след като изкачи оставащите му 4 осемхилядни върха, да наблегне повече на научната си дейност:

"Аз предпочитам малко да направя прекъсване и да завърша научните проекти, с които се занимавам и успоредно с това да движа и бъдещи такива алпийски експедиции. Ще го мисля нататък. Да живеем 120 години, да го направим, само че животът е кратък".

Боян Петров има 30 научни публикации, 8 написани книги и събрани колекции безгръбначни животни от най-високите места по света. На практика беше единственият зоолог, събирал колекции от горната граница на живота изобщо - 5000-6000 метра - десетки животински видове, които тепърва ще бъдат проучвани.

В интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" д-р Петър Берон разказа:

"Това, което направи Боян с уникалната колекция от високопланинска фауна, е нещо, което е много ценно за нашия музей. В света няма такава колекция, защото алпинистите не са зоолози. Той е посетил над 450 пещери, за да изследва фауната им и прилепните колонии в тях. Има големи заслуги към опазването на прилепите, създаде група за опазване на прилепите в Националния природонаучен музей. Много видове вече има, които са кръстени на негово име".

Цялото интервю с д-р Петър Берон можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!