Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
„С политиката, водена от президента Ердоган, Турция няма място в ЕС“ - в това е категоричен австрийският канцлер Себастиян Курц. Правителството му наскоро обяви затварянето на седем джамии, които не спазват приетия през 2015 г. закон за защита от ислямизация на Австрия. Законът е приет след консултации и със съгласието на мюсюлманската общност в Алпийската република, и е насочен срещу разпространението на политическия ислям. Решението за затваряне на джамии предизвика остра реакция в чужбина, в т.ч. и в Турция, където президентът Ердоган заяви, че Австрия се управлява от ислямофобско правителство.
"Това беше сигнал към ислямската общност, че трябва да спазват законите. В противен случай държавният апарат ще предприеме действия, и точно това се случи. Между другото, една част от затворените джамии отново са отворени, защото са изпълнили законовите изисквания. Така че не мисля, че в Австрия правителството затваря джамии, защото е подвластно на ислямофобията", каза в "Събота 150" австрийският изследовател на исляма проф. Моханад Коршид.
Решението на Австрия да затвори джамии е правилно, но е обявено в неподходящ момент, защото индиректно подкрепя предизборната кампания на турския президент Реджеп Ердоган, коментира той.
"За мен по-проблематично е, че джамиите бяха затворени в разгара на предизборната кампания в Турция. Резултатът е, че турският президент Ердоган инструментализира този случай. На предизборните митинги той вече няколко пъти изрично заяви, че само той защитава мюсюлманите в Европа, след като Австрия си позволява да затваря построените с турски пари джамии. „Ако гласувате за мен, аз ще ви защитавам“ - това е посланието на Ердоган към избирателите не само в Турция, а най-вече в Западна Европа. Затварянето на джамиите беше акция, която със сигурност не беше насочена срещу Ердоган. Сигналът беше по-скоро за вътрешна употреба, но тонът спрямо Анкара така или иначе се втвърди. А Европа не може да си го позволи, на фона на бежанския проблем, на фона на милионите бежанци, които се намират в Турция. Със споразумението за бежанците Европа се предаде в ръцете на Ердоган. Ако успее да спечели изборите в неделя, турският президент ще управлява с абсолютна власт, почти като един тоталитарен лидер, а Европа ще продължава да наблюдава бездейно отстрани, именно защото се постави в зависимост от Турция."
Австрия поема председателството в ЕС и поставя миграционната политика в центъра на вниманието. Това е посланието на обявения приоритет за засилване на охраната на външните граници на евросъюза. С Турция ЕС има сключено споразумение за бежанците.
„Представете си, какво ще стане, ако Ердоган прекрати споразумението за бежанците. Още на следващия ден тези 3 милиона и половина бежанци ще бъдат пред портите на Европа. За Европа това ще е равносилно на катастрофа! … Така че според мен Европа се намира в една много неблагоприятна политическа обстановка. Тонът спрямо Анкара ще се втвърдява още, но до един определен момент, без да се прекрачва границата на постигнатото споразумение“.