Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Аудиторията в Китай е проследила един час хайфу-хирургия на живо от Плевен, при която без скалпел, чрез термично изгаряне посредством фокусиран ултразвук, е бил унищожен 3-сантиметров миомен възел на пациентка от България. Телемедицинската връзка е осъществена чрез софтуер, който се използва за първи път, с изключително високо качество на сигнала. Процедурата е била изцяло дигитализирана и наблюдаващите в Китай са виждали същите екрани, които са гледали и лекарите тук.
Това е първата хайфу-хирургия на живо, при която се осъществява трансконтинентален телемост пред международна аудитория в световен мащаб. Ръководител на екипа е доц. Добромир Димитров - заместник-декан на Медицинския университет в Плевен. Пациентката е избрала да се подложи на нестандартното лечение и миомният възел да бъде стопен по неинвазивен начин и след време той да се редуцира и напълно да изчезне, поясни доц. Димитров.
По време на процедурата, която е преминала с минимална упойка, жената е била в постоянен контакт с лекарския екип в Плевен и с аудиторията в Китай.
Операцията е наблюдавана в Китай от 400 гости на иновативно изложение в международен експо център.