Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Военната офанзива на Русия и силите на сирийския президент Башар Асад в региона Идлиб може да бъде отложена с няколко седмици, след планираната за понеделник среща между Владимир Путин и Реджеп Ердоган. Това прогнозира в интервю за предаването „Събота 150“ журналистът Мохамед Халаф.
„Идлиб е последната фаза на войната в Сирия. В момента има сблъсък на влияние между различни регионални и световни сили. От една страна имаме противопоставянето Русия срещу САЩ, като зад Русия виждаме Иран и частично - Турция. От друга страна Турция играе сама, пак частично с подкрепата на САЩ“, обясни Халаф сложната обстановка в Сирия.
Той допълни, че това струпване на интереси може да доведе до кървава ескалация, която да увеличи неимоверно цивилните жертви и да предизвика нова бежанска вълна от 3 милиона души, които да се насочат към Турция.
По думите му руският президент Владимир Путин е пристъпил към плановете за офанзива в Идлиб, които оправдава с присъствието на джижадистите от „Ан Нусра“, тъй като Израел, Германия, Франция, САЩ и други сили не са съгласни с предложения от него план за възстановяване на Сирия под управлението на Башар Асад.
„Посланието на Путин е: „Вие отказвате да ме подкрепите, тогава аз ще ръководя последната фаза в тази война, независимо колко жертви ще паднат“, смята Халаф.
Същевременно турският президент Реджеп Ердоган предлага съдействие при преговорите с „Нусра“, които да се опита да убеди да напуснат Идлиб, без да се налага военна операция срещу тях. Паралелно с това Ердоган вече е създал собствени военни структури в провинцията и е готов да ги подкрепи и чрез редовната турска армия.
„Ако има сблъсък между всички тези сили в Идлиб, то предстои една нова бежанска вълна, на чийто натиск Турция няма да може да устои. Тези 3 милиона души няма къде да отидат“, заяви Халаф.
Журналистът е на мнение, че срещата Путин-Ердоган в понеделник може да доведе до отлагане на офанзивата, което да даде на Ердоган време да се опита да убеди джихадистите да напуснат региона. „Тези бойци няма да го направят, защото няма къде да отидат“, смята Мохамед Халаф.
„Няма да има мир в Сирия, докато САЩ и Русия не се разберат. Москва иска Вашингтон да приеме нейната регионална и световна роля и да приеме тя да реши бъдещето на Сирия. С тази цел, от 2015 година Путин използва политиката на изгорената земя - да накара цивилните и опозиционните бойци да се предадат на властта на Асад“, каза още журналистът.
Цялото интервю на Георги Марков с журналиста Мохамед Халаф можете да чуете в прикачения файл.