Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Протест на ловци спря движението на ферибота при Никопол за няколко часа

| обновено на 25.09.18 в 12:32
Снимка: БГНЕС

Ловци от Плевенско затвориха тази сутрин от 8 до 11 часа движението на ферибота Никопол -Турну Мъгуреле. Причината е готвената заповед от Министерството на земеделието, храните и горите за забрана на групов лов на дива свиня в ловностопански райони по река Дунав. Разпоредбата засяга около 220 дружинки или близо 6000 ловци от ловностопански райони от Русе до Видин, алармираха те. 

Ловците са категорични, че със заповедта на ведомството няма да се спре разпространението на болестта у нас. Близо 50 души от 12 дружинки препречиха пътя с коли и не допуснаха достъпа за ферибота.  Те издигнаха плакати с надписи: "Няма Африканска чума. Трябва да има лов". 

Валентин Цонев обясни: "Управляващите трябва да вземат под внимание, че не само ние, ловците сме фактор за регулирането на африканската чума. Предизвикват ловците да бракониерстват или напрежение създават на ловците и аз мисля, че ще има умни хора и все още има горе управленци, които трябва да я регулират".

Според Росен Генов - член на Ловно-рибарската дружинка от село Лозица: "Ако не ни чуят властите в България, ще потърсим съдействие за решаване на нашия проблем от Европейската комисия. Протестните действия ще продължат до решаване на нашите искания".

"Във връзка с готвената заповед за забрана на груповия лов на дива свиня в пограничните райони в десеткилометровата зона от Русе до Видин, като смятаме, че по този начин, ограничавайки правата ни, не допринасят с нищо за намаляване популацията на дива свиня, която се смята за един от източниците на заразата с африканска чума по свинете. Не може да се осъществи по никакъв начин мониторинг, защото ловците няма да бъдат на терен в гората, няма да могат да отстрелват тези животни и съответно няма да могат да намират евентуално трупове на такива починали животни от болестта. Противоречиви са желанията на държавата. В стремежа си да ограничи тази забрана веднъж ни призовава да ловуваме интензивно, за да намалим по-голямата популация на дива свиня и веднага респективно след това пък ни забранява да ловуваме".

Според изпратени преди време указания на Агенцията по безопасност на храните, днес е крайният срок ловните дружини да изградят в своите райони ями за съхранение на странични животински продукти. Изискването е ямите да са достъпни за високо проходима техника. Контролът по изпълнението е възложен на местните горски дирекции. В най-малко 10 членки на Европейския съюз вече има регистрирани случаи на африканска чума по свинете, съобщи Европейската комисия.

Темата е разгледана в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!