Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Само допреди три години никой не би си и помислил, че точно в Германия партия с откровено неонацистки уклон би могла да се превърне в надрегионална политическа сила. Скандирания на лозунги, известни от времето на Третия райх, на демонстрации в големи градове? Немислимо!
От седмица насам обаче е ясно, че именно крайнодесните от „Алтернатива за Германия“ са втора политическа сила във Федералната република с цели 18% доверие. Само преди година популистите влязоха за първи път в Бундестага и нанесоха първия голям удар на традиционните партии, като станаха трета сила в парламента и водеща опозиционна партия.
Успоредно с това социологическите проучвания регистрират поредния спад в доверието към управляващите седмици преди ключовите регионални избори в Бавария. Причините за възхода на крайната десница в Германия, която дълго време се смяташе за имунизирана срещу влиянието на националистите, коментира в предаването „Събота 150“ професор Флориан Вирхо, социолог в университета в Дюселдорф.
Една от основните причини според него е, че „Алтернатива за Германия“ залага съвсем съзнателно на политическата провокация, за да влезе в новините, а оттам - да бъде забелязана и от хората. Партията умишлено провокира с тема, която през последните години особено много вълнува германците - миграцията.
„Важна причина за възхода на ксенофобските послания на партията е фактът, че в Източна Германия така и не се изгради мултинационално общество, което се дължи на политиката в бившата ГДР. Хората там никога не са живели с чужденци, нямат елементарния житейски опит, за да бъдат толерантни към тях. А и има генерално недоверие спрямо чужденците“, смята проф. Вирхо.
В навечерието на 3 октомври, когато Германия чества своето обединение, нов доклад за състоянието на страната показва, че икономическите разлики между Западна и Източна Германия остават значителни. 85% от БВП на страната се генерира от провинциите в Западна Германия, а в бившата ГДР - едва 15%.
„Близо 20 години след обединението, икономическото състояние на източногерманците непрекъснато се подобряваше. Безработицата спадна наполовина до 7-8%, което е сравнимо с нивото в Западна Германия. По доходи и благосъстояние източногерманците винаги са се сравнявали със западногерманците. А разликата все още е голяма. Това може да е причина за недоволство, но не води непременно до политическо обвързване с партия като „Алтернатива за Германия“, каза Флориан Вирхо.
„Алтернатива за Германия“ е с особено силни позиции и в южната провинция Бавария, където след близо две седмици предстоят ключови за управляващите и в Мюнхен, и в Берлин регионални избори.
„Няма нужда да съм пророк, за да кажа, че „Алтернатива за Германия“ ще влезе в парламента в Мюнхен - очаквам резултат около 13-14%. За Християнсоциалния съюз, който винаги е твърдял, че по-дясна партия от него в Бавария не може да има, това ще е сериозен удар“, прогнозира германският социолог.
По думите му Бавария е традиционно консервативна провинция и това личи и от доминиращата позиция на ХСС, който управлява от десетилетия насам с абсолютно мнозинство. „Но и сред баварците има недоволни от либералната бежанска политика на консервативния блок ХДС/ХСС. Освен това и сред баварците има немалко националистически и ксенофобски настроени хора, които ще гласуват за „Алтернатива за Германия“, предвижда Вирхо.
Терминът „протестен вот“ е объркващ и неточен, защото се смята, че този вот е на гласоподаватели, които просто искат да предупредят политическия елит, но не и да го сменят, подчертава проф. Вирхо: „Че просто дават сигнал, че нещо не е наред, но всъщност не се идентифицират с програмата на партия като „Алтернатива за Германия“.
За нейните избиратели това може би също важи, но ако анализираме анкетите сред нейните привърженици, ще видим, че основната причина да гласуват за крайнодясната партия е бежанската политика на Меркел. Освен това в Германия традиционно, десетилетия наред, между 5 и 10% от населението са с откровени крайнодесни възгледи, и още повече, които са с националистически и ксенофобски убеждения. А това е потенциал и за партии като „Алтернатива за Германия“.
Запитан при трайния спад в доверието към традиционните партии в Германия, както сочат последните социологически проучвания, само темата миграция ли е така взривоопасна, проф. Вирхо отбеляза, че „не можем да се ограничим само с темата „миграция“. „Избирателите на „Алтернатива за Германия“ са противници на бързо модернизиращото се общество. Те са категорично против абортите и еднополовите бракове например. Така че това е още една причина да не разглеждаме гласуването за „Алтернатива за Германия“ само и единствено като протестен вот“.
Ако се върнем назад, ще си спомним, че „Алтернатива за Германия“ всъщност се появи като партия срещу общата европейска валута и дълго време беше причислявана към евроскептиците. Сега евроскептиците вече са част от партийния и политически пейзаж в Европа. Бившият съветник на американския президент Стив Банън се е заканил да забие клин в ЕС, като обяви амбициозната си цел да подпомогне дяснопопулистките и националистическите формации за европейските избори догодина.
В отговор на въпроса дали „Алтернатива за Германия“ има интерес към участие в „дяснопопулистка супергрупа“ в следващия ЕП, както обяви Банън, социологът проф. Вирхо заяви, че „Алтернатива за Германия“ е част от това развитие и поддържа контакти с останалите евроскептични и крайнодесни партии като австрийската „Партия на свободата“, „Националния фронт“ на Марин льо Пен във Франция, швейцарската „Народна партия“ и други.
„От тях те черпят опит как да се наложат в партийния ландшафт и дори да влязат в управлението, както това успя да направи „Партията на свободата“ в Австрия. „Алтернатива за Германия“ поддържа контакт със Стив Банън и изборите за Европейски парламент идната година са следващият голям проект на „Алтернатива за Германия“. По всичко личи, че партията значително ще подобри резултата си от предишните европейски избори, когато постигна малко над 7%“.