Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Спешната медицинска помощ е тема на международна научна конференция в Плевен

Плевен е домакин на международна научна конференция. Студенти и млади лекари ще се запознаят с последните достижения и открития на световната медицина, свързани с новите технологии. Форумът се организира от екип студенти от Медицинския университет в Плевен и ще продължи до 13 октомври в Телекомуникационния ендоскопски университетски център в Плевен. Събитието се провежда за 16-и път и е изцяло организирано от студентите, обясни Айгуля Акишева, студентка 6-и курс „Медицина”, председател на организационния комитет:

„Мотото е „Nothing to fear!” – „Няма от какво да се страхуваме!”. Тази година сме се насочили основно по темата за спешната медицинска помощ, имаме лекари, свързани с адаптацията и стресовите състояния. Мото, което да провокира колегите ни да не се страхуват, тъй като ние сме студенти и тепърва правим първите си крачки в медицинската професия и това е нещо, което за мен е много притеснително как ще се справям от тук нататък, когато нося отговорност. Затова решихме с това мото да провокираме нашите млади състуденти да не се страхуват и смело да навлизат в медицината".

Обхванати са всички области на медицината:

„Даваме възможност на нашите колеги да представят техни научни разработки, които са разработили с преподаватели и по този начин да направят първите си стъпки в научната работа".

Проф. Славчо Томов, ректор на Медицинския университет в Плевен:

„И тази година има невероятен успех поредната студентска научна конференция. Тя е една от емблемите на нашия университет. През годините тя придоби много сериозна научна стойност, най-вече поради факта, че гости на тази конференция са именити лекари от цял свят. Тази година имаме около 400 участници, над 160 са активните участници и те са от повече от 8 страни“. 

Тази година почетният гост е проф. Дейвид Уилям Кранстън, професор по хирургия към катедрата „хирургически науки“ в Оксфордския университет. Според него хайфу хирургията безспорно е медицина на бъдещето.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!