Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В Силистра започва 16-дневна информационна кампания срещу домашното насилие. Тя се провежда в края на всяка година в много страни в света и цели да заостри вниманието на обществото към проблема.
Над 100 души са потърсили помощ и подкрепа през последната година в Кризисния център за жертви на насилие и в Центъра за консултации и превенция в Силистра. В последните месеци случаите на насилие са намалели, но стават по-тежки и по-трудни за преодоляване, отчита Галя Иванова – юрист в женското сдружение "Катерина Каравелова":
"Жертвите започват да търсят по-често психологическа подкрепа. Тенденцията от миналата година е, че те търсеха основно юридическа, правна подкрепа. Повечето от пострадалите лица през миналата и през тази година, които са преминали през центъра, са отново жени, но има и мъже – възрастни хора, които стават обект на насилие от своите деца".
Наблюденията на работещите в центровете сочат, че пострадалите лица също имат необходимост, в някой от случаите много по-голяма, отколкото извършителите, с тях да работи психолог и да бъдат насочени как да се справят в конфликтни ситуации и как да преодолеят нагласата си на жертви. Колкото и негативен да е образът на насилника, с тези хора също трябва да се работи, и то последователно и упорито, убедена е Галя Иванова, защото "много често на тях им липсват елементарни умения за справяне в конфликтни ситуации".
Специалистите от Сдружението с нестопанска цел "Екатерина Каравелова" работят превантивно и с ученици от силистренските училища. Председателят на организацията Христина Георгиева обясни:
"Влизаме в часовете на класния ръководител. Там работим с подрастващите за развитие на знания, нагласи, убеждения и ценности, за ранна превенция".
Сега в кризисния център са настанени 8 души, от които 5 са деца. Кампанията ще започне с благотворителен концерт под мотото "Заедно сме по-добри". Със събраните средства ще бъдат осигурени дрехи и пособия за децата в кризисния център.
Темата е разгледана в звуковия файл.