ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Може ли българският да се превърне в битов език?

В предаването "Радиоприемница" ви предлагаме коментар за бъдещето на българския език като част от нашата национална принадлежност. Той е на проф. Анна-Мария Тотоманова - преподавател по История на българския език в Катедрата по Кирилометодиевистика в Софийския университет.

Как езикът ни прави българи?

Българският език формира културни и духовни пространства още от времето, когато у нас пристигат учениците на светите братя Кирил и Методий. Българският е езикът, на който са образовани поколения и точно той ни прави българи. Това са го знаели нашите прадеди, без да са били генетици, защото думата "език" на старобългарски означава и народ.
Според проф. Тотоманова опасността, която се задава за българския език е профанизирането му и превръщането му в битов. Предсказание за това бъдеще на нашия език прави интелектуалецът от български произход - Цветан Тодоров.

Проф. Анна-Мария ТотомановаКак функционира българският език?

Един пълноценен и културен език трябва да функционира във всички обществени сфери, т.е. на него да се правят образование, наука, литература, да се общува вкъщи и да се пише в чата. За голяма част от българите, които са в чужбина, българският език е станал битов, тъй като се говори само в семействата. Проф. Тотоманова сподели, че в нашето образование още от първи клас учим децата на граматика, а не как да си служат с езика. Граматиката е абстракция, която се надгражда над високо владеене на езика.

Бъдещето на българския език?

Бъдещето на българския език зависи от осъзнаването на проблемите. Добра наченка в тази посока е Законът за училищното образование, който слага акцент върху функционалната грамотност. Според проф. Тотоманова докато говорим български - ще ни има.
Чуйте разговора с проф. Анна-Мария Тотоманова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!