Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Grigor Dimitrov va juca în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Beijing

Cel mai bun jucător de tenis bulgar, Grigor Dimitrov, a obținut o victorie la turneul din seria ATP 500 de la Beijing, după ce l-a învins pe numărul patru mondial, Holger Rune - 6:3, 7:5. Tenismanul bulgar a jucat la un nivel foarte ridicat și nu i-a dat prea multe șanse mai tânărului său adversar, care era văzut pe locul trei în clasamentul turneului.
Dimitrov s-a calificat în sferturile de finală ale competiției, iar azi, luni va întâlni un alt tenisman de top - Yannick Siner, care ocupă locul 6 în lume.
Acesta a fost doar al doilea meci dintre Dimitrov și danezul de 20 de ani. În prima lor întâlnire, la Wimbledon, anul acesta, Rune a reușit să-l învingă. Victoria a fost a 34-a din cariera lui Dimitrov în fața unui jucător de tenis clasat în top 10. Doar în 2023, bulgarul s-a impus pentru a patra oară în fața unui jucător din top 10, cea mai bună realizare a sa din 2017 până acum. /AI

Mai multe din categorie

Trei bulgari au câștigat o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024

Antonio Papazov, Tihomir Barotev și Borislava Ivanova au câștigat o medalie de bronz la categoria „Trios” la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024 de la Pesaro (Italia).Singurele echipe care le-au devansat au fost cele din China și Franța...

publicat în 29.09.2024 la 14:00

Victoria Tomova începe cu victorie turneul de tenis de la Beijing

Cea mai bună jucătoare bulgară de tenis Victoria Tomova a câștigat primul tur al puternicului turneu de tenis WTA 1000 de la Beijing, dotat cu premii de aproape 9 milioane de euro. Ea a învins-o pe Lesia Țurenko din Ucraina cu 6:3, 6:3. Următoarea..

publicat în 25.09.2024 la 14:00

Jucătoarele bulgare de șah s-au clasat pe locul 10 la Olimpiada de șah

Jucătoarele bulgare de șah au ocupat locul 10 în clasamentul final al celei de-a patra ediții a Olimpiadei de Șah, care a avut loc la Budapesta, Ungaria. În ultima zi a competiției, Bulgaria a învins Italia cu 3,5 la 0,5. Antoaneta Stefanova, Nurgyul..

publicat în 24.09.2024 la 14:00