Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Спортска недеља

Вања Стамболова је победила у трчању на 400 метара с препонама на турниру у лакој атлетици у Санкт Пелтену (Аустрија).
Фотографија: хива
Прилично успешна је била протекла недеља за бугарске атлетичаре. Вања Стамболова је победила у трчању на 400 метара с препонама на турниру у лакој атлетици у Санкт Пелтену (Аустрија). Пуленица Георгија Димитрова је ово растојање протрчала за 54.57 секунди. Резултат који је Бугарка забележила у изузетно тешким условима – по киши и ветру – најбољи је у Европи и трећи у свету за ову сезону.
*
Ивет Лалова је освојила победу у спринту на 200 метара на такмичењу за Турски клупски куп са резултатом од 23,80 секунди код јаког противног ветра. Раније је Лалова извојевала победу и у спринту на 100 метара које је протрчала за 11,62 секунди. Тако је бугарска атлетичарка помогла свом клубу "Енка" да освоји титулу Турске.
*
Бугарски такмичар у скоку увис Виктор Нинов одлично се представио на међународном турниру атлетике у словеначком граду Постојна и освојио прво место са резултатом од 2,26 метра. Нинов наставља своје успешне наступе од ове зиме када је у неколико наврата побољшао лични рекорд у дворани – 2,25 метра и замало није успео да покрије критеријуме за квалификације светског првенства у Дохи.
*
Мушка одбојкашка репрезентација Бугарске освојила је 1 од могућих 6 бодова у прва два меча Светске лиге. Бугари су у гостима у Бразилу претрпели два пораза са 1:3 и 2:3 у сетовима. Нарочито драматичан је био други сусрет у коме су бугарски репрезентативци стигли до тај-брека‚ али су Бразилци ипак били бољи и поново их савладали.
*
На Европском првенству у боксу у Москви Бугарин Младен Манев је у категорији до 75 кг победио у изузетно тешком мечу Бојана Пешића из Црне Горе по бодовима са 3:2 и тиме се пласирао у четвртфинале. У уторак ће Младен Манев играти против Француза Матија Бродерика и у случају победе освојиће бар бронзану медаљу. У свом првом мечу у Москви светски шампион у категорији до 54 кг из Милана 2009. и најбољи спортист Бугарске за прошлу годину Детелин Далаклијев играће против Мемиша Фуркана из Турске и уколико буде победио‚ пласираће се у четврфинале. У категорији до 91 килограма Тервел Пулев је у другој рунди савладао Дамира Беља из Босне и Херцеговине и у понедељак ће се такмичити са Јерменом Чолаком Ананикјаном. Бугарски боксери Александар Александров и Евгени Борисов су изостали са шампионата.
*
Прошле недеље у Москви је одржано и Европско првенство у песничењу. Бугарски спортисти су освојили 8 медаља. Красимир Костадинов је савладао у финалу у категорији до 100 кг Василија Дауташвилија из Грузије и на тај начин одбранио своју титулу са претходног европског првенства. Сребрне медаље у песничењу десном руком освојили су Георги Гајдарџијев у категорији до 65 кг‚ Цветан Гашевски у категорији до 75 кг и Пламен Димитров код јуниора у категорији 70 кг. У такмичењу левом руком бронза је припала Стојану Големанову у категорији до 90 кг и Стефану Ленгарову у категорији до 80 кг‚ Христу Делиџакову у категорији до 75 кг десном руком и Пламену Димитрову код јуниора у категорији до 70 кг левом руком.

Превеле: Ана Андрејева/Марина Бекријева
По публикацията работи: Вилхелм Балтаџијан

Више из ове категориjе

Други пораз Нургул Салимове на Турниру кандидата за изазивача светског првака

Нургул Салимова претрпла је пораз од Александре Горјачкине на Турниру кандидата за изазивача светског првака у шаху у Торонту. Ово је била прва класична партија између две шахисткиње након финала Светског првенства одржаног у августу прошле године када..

објављено 11.4.24. 09.27

Салимова постигла реми на Турниру кандидата за изазивача светског првака

Нургул Салимова је у петом колу Турнира кандидата за изазивача светског првака у Торонту изједначила са бившом светском шампионком Тан Џонгји из Кине. Црним фигурама 20-годишња Бугарка врло мирно је одиграла меч против водеће у прелиминарном пласману и..

објављено 10.4.24. 10.20
Нургул Салимова

Салимова забележила прву победу на Турниру кандидаткиња у шаху

Нургул Салимова забележила је прву победу на Турниру кандидидаткиња у шаху у Торонту. На четвртој табли је 20-годишња Бугарка белим фигурама победила бившу другу шахисткињу на свету Хумпи Конеру из Индије. Салимова је лако парирала свим покушајима..