Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Највећа имена бугарског спорта: Армен Назарјан

БНР Новини
Фотографија: nazaryan.net

Милиони се широм света питају: „Како се постаје звезда?“ Рођен 1974. године у Масису, Јерменија, натурализовани Бугарин Армен Назарјан је једно од највећих имена бугарског спорта која су пронела славу наше земље по свету и која су, као што сам каже, дала све од себе како би се чула наша химна и вијорила бугарска тробојка на што више такмичења. Ево како је почела прича легендарног Армена Назарјана, бившег репрезентативца у рвању грчко-римским стилом и тренера рвачке репрезентације Бугарске:

„Био сам претерано несташно дете, веома енергично. На улици, у школи, стално сам се тукао и правио свакојаке враголије. На крају моја мама није издржала и рекла је: „Треба да искористимо ту велику енергију коју ти поседујеш, можда је боље да се бавиш неким спортом!“ И пошто је његов старији брат у то време тренирао рвање, осмогодишњи Армен је кренуо с њим на тренинге. „Већ другог-трећег дана почео сам да изводим неке захвате, научио сам доста о рвању. Имао сам 22 килограма. У овој категорији нисам имао много противника – тек тројицу-четворицу и није ми требало много да их савладам, те пређем у тежинску категорију 29-32 кг. Упркос томе што сам био лакши од њих, није ми био проблем да савладам и нове противнике. Тако сам се заљубио у рвање,“ прича славни спортиста. Само годину дана касније на Градском првенству за јуниоре у рвању (1983) освојио сам своју прву златну медаљу. Године 1996, након освајања првог злата на Олимпијским играма у Атланти, пословни човек и спортски мецена Гриша Ганчев је Назарјану упутио позив да се придружи бугарском тиму „Славија – Литекс.“

„Дошао сам у Бугарску и као члан рвачке репрезентације Бугарске учествовао на Купу Европе у Москви на којем смо освојили друго место, иза Русије. Тако сам одлучио да останем овде и да се такмичим за ову земљу. Обећао сам да ћу донети многе медаље Бугарској,“ рекао је Армен Назарјан.

Са олимпијским златом у СиднејуТек годину дана касније, председничким указом је добио бугарско држављанство. Ево шта је испричао рвач о својој вратоломној каријери до које је стигао упорним радом и трудом:

„2000. године на Олимпијади у Сиднеју освојио сам другу олимпијску медаљу, али и даље нисам био првак света. Одлучио сам да наставим даље и попуним своју колекцију медаља првим златом са Светског шампионата. Постао сам троструки светски шампион – 2002, 2003. и 2005. године. 2004. године на ОИ у Атини освојио сам бронзану медаљу. 1998. и 2003. године прогласили су ме за најуспешнијег рвача на планети.

Сасвим заслужено! Током своје богате спортске каријере рвач је у категоријама 52, 58 и 60 килограма примио више битних одликовања: два пута је постао олимпијски шампион, троструки првак света, шестоструки европски шампион, два пута је био добитник највишег бугарског признања Златног појаса „Никола Петров“ итд. Сви спортски трофеји и значајне медаље су уредно сложени у стакленим витринама у дневном боравку рвача. Они су главни подстицај развоју двојице синова – Едмонда и Грише, који су кренули очевим стопама. Армен се нада да ће једног дана и они донети олимпијске медаље. Ћерка Инеса више воли да помаже својој мами, лепој Јерменки Инги, у кућним пословима.

Какав је Армен у приватном животу?

„Да би био велики патриота, пре свега треба да будеш велик човек. Имам пуно пријатеља, волим своју породицу највише на свету, волим своју децу и супругу која је веома брижљива и посвећена деци. Имам пријатеља који ме јако поштују и стално ме позивају на турнире као почасног госта,“ рекао је на крају нашег разговора легендарни бугарски рвач јерменског порекла Армен Назарјан.

Превод: Ајтјан Делихјусеинова

Фотографије: nazaryan.net

Више из ове категориjе

„Ботев Пловдив“ као домаћин савладао трофејни „Марибор“

ФК „Ботев Пловдив“ је на свом терену савладао „Марибор“ резултатом 2:1 у утакмици првог кола квалификација Лиге Европе. Први гол за домаћине је у 9. минуту дао Антони Уџа, а Пијус Ширвис је, после грешке голмана, у 19. минуту изједначио. После..

објављено 12.7.24. 09.03

Пловдив домаћин два светска прванства у кајаку и кануу

Веслачки канал у Пловдиву домаћин је два Светска првенства у кајаку и кануу, саопштили су организатори. На првом шампионату од 12. до 14. јула учествоваће више од 300 ветерана из 37 земаља, а недељу дана касније, од 17. до 21. јула, одржаће се Светско..

објављено 12.7.24. 07.10

"Лудогорец" је у Лиги шампиона учешће почео победом

У Разграду је "Лудогорец" савладао "Динамо Батуми" са 3:1 у првом мечу првог кола Лиге шампиона. Стрелци за бугарског шампиона били су Бернард Текпетеј, Рик Џонатан и Аслак фон Витри, а погодак за госте постигао је Владимер Мамучашвили. И..