Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2025 Сва права задржана

Българите в чужбина. Толкова близо, толкова далече

БНР Новини
Фотографија: aba.government.bg

Преди броени дни сред българите в Рим беше представена втората част на сборника "Българите в чужбина. Толкова близо, толкова далече". Поредицата предлага както есета, така и аналитични разработки и етноложки проучвания. Съставител на сборника е Снежана Йовева-Димитрова, която дълги години работи върху темата за българите по света.




Много успешна беше премиерата на втората част на сборника сред българите в италианската столица, разказа за Радио България Снежана Йовева. През 2016 година възникна идеята и беше издаден първият том на този сборник, подкрепен от Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) – подкрепа не само за мен като съставител на този труд, но и на редакционната колегия на списание "Онгъл". Заедно реализирахме предложението сборникът, освен като книжно тяло, да бъде качен в една онлайн платформа и да бъде достъпен за всички наши сънародници по света.

СнимкаОсвен академични студии, в изданието сме поместили и емоционални  разкази на българи, избрали да живеят в други страни, но копнеейки по родината. Това са 23 студии. Много голям интерес предизвика изследването за етнопредприемачеството сред нашите сънародници, предимно в немскоговорещия свят. Красиви са текстовете на Нели Пинтева, една дама от Швейцария, която разказва за пътя в чужбина – откровение, случайност или съдба е той. Тя е диригент и музикант и се спира на развитието на българските творци в чужбина. Много важни са и текстовете на Снежина Мечева, дългогодишен директор на българското училище в Лондон, за съботно-неделните форми на образование в училищата ни зад граница и за основната дейност на Асоциацията на българските училища в чужбина.

В том втори са представени български общности от Англия, Германия, Австрия, Швейцария. Изследвани са и църковните и религиозните общности на сънародниците ни в Испания. Задълбочено е и академичното изследване за историческите диаспори. В него са показани регионалните и етнокултурните особености на българите в Албания, Молдова, Украйна, Сърбия. Ще научим много и за феномена и типологичната характеристика на българите в Украйна, както и за нашите сънародници в Бразилия, които са предимно от Молдова. Разбира се, могат да се прочетат и две много интересни студии за  българите в Италия, които разказват "Какво е да търсиш себе си в чужбина", как се развиват българските общности там и как децата пазят своята българска идентичност. И във втори том участват колеги от Института за български език, като засягат темата за интерферираните немски частици в българския език на нашите сънародници в Австрия. Не бих искала да пропусна и статията за 100 -годишнината на българското училище в Будапеща и възможностите за нови образователни практики.

След Рим къде предстои премиера на сборника?

Пътят на сборника продължава по света. Следващите представяния ще бъдат сред нашите сънародници във Франкфурт, Будапеща и Виена. След големия интерес към първата част, съвсем естествено последва втора. Предполагам, че ще вървим и към трети том от поредицата – планирали сме неговото издаване през 2019 г. Сборникът може да бъде намерен на интернет адреса на списание "Онгъл" и нашите сънародници могат да споделят своите емоции от текстовете, както и да разпространяват това знание, което ни прави истински и достойни – казва още Снежана Йовева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!