Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2025 Сва права задржана

Стопаните в Шарково очакват да приключи пълната дезинфекция на оборите

| ажурирано 23.7.18. 12.06
Фотографија: БГНЕС

Очаква се в Болярово да бъдат взети нови проби от стопанството на Ана Петрова, за да се установи дали наистина има зараза в стадото ѝ от 200 овце. Пред стадото е спокойно. Очаква се със съгласието на стопаните ветеринарите да вземат от животните им повторни проби, които да потвърдят или да отхвърлят съмнението за чума. До момента стопаните отказват, тъй като се опасяват от манипулация на изследванията.

В село Шарково започва изплащането на обезщетенията на стопаните, чиито кози и овце бяха умъртвени заради чуматаМинистерството на земеделието съобщи в неделя, че са умъртвени и последните животни, набелязани за евтаназиране. Фермерите ще получат не по-малко от 190 лева на овца или коза.

Жандармерията допуска в района единствено граждани с местна регистрация.

Стопаните очакват да приключи пълната дезинфекция на оборите, за да започне да тече 21-дневният карантинен период, след който могат отново да имат животни. Ще продължи вземането на проби от животните за изследване на всеки 20 дни. Сега това става в зона от 10 км около огнищата на зараза, но по препоръка на мисията от Европейската комисия, зоната ще се разшири на 20 км, за да се следи за евентуално разпространение на заразата от чума.

ЕС е одобрил мерките за справяне с чумата по дребния преживен добитък у нас и поема голяма част от компенсациите за животновъдите -  потвърди евродепутатът Емил Радев от ЕНП-ГЕРБ:

"Европа даде отлична оценка на действията на българските власти и ЕС ще поеме 75% от обезщетенията, които са за загубените животни на българските стопани, така че ЕС е ангажиран на сто процента със справянето с този проблем".

Заради опасността от африканска чума по свинете по сухопътната граница между България и Румъния започва разчистване на терени с цел изграждане на ограда. Тя трябва да спира движението на диви свине от Румъния, където има стотици огнища на заболяването. Ветеринарите в Берковица и района са с повишено внимание, за да не се допусне  разпространение. На заседание на общинската епизоотична комисия в Берковица бяха обсъдени предохранителни мерки, съобщи кметът Милчо Доцов. Най-важно е да се регистрират всички свине от домашните стопанства, защото в крайните квартали много жители на града отглеждат по едно-две прасета за собствени нужди. Освен това, жителите на града трябва да съобщават за всяка умряла домашна или дива свиня. Открит е дежурен телефон.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!