АЕЖ-България анонсира резултатите от своето традиционно проучване за свободата на словото, което през 2017 г. носи мотото „Журналистика без натиск 4.0”. Вторият фокус на събитието е специален доклад за условията на труд и развитието на журналистическата професия в България, изготвен съвместно с екип на фондация „Медийна демокрация” (ФМД).
Четвъртото тематично онлайн изследване за свободата на словото в България има национален обхват без да е представително. През 2017 г. в проучването се включиха рекорден брой участници - 200 журналисти. Анкетата е направена в периода май-юни и дава обща картина на медийната среда в България, независимостта и условията на работа, проблемни области като вътрешен и външен за медиите натиск, автоцензура. Статистическата обработка на данните е извършена от агенция „Алфа рисърч”.
Докладът „Да бъдеш журналист: състояние на професията”, изготвен в партньорство с ФМД, е първият по рода си анализ на журналистическата професия в България, осъществен с инструменти на медийната антропология. Данните за изследването са събрани в периода февруари - юли 2017 г. на базата на интервюта с 30 журналисти, споделящи разнообразен трудов опит. Включени са представители на всички видове медии и от различни населени места в страната. Докладът разглежда в дълбочина връзката между различни социални факти от личните биографии на журналистите и начина им на действие в професионалното поле. В обхвата на изследването попадат теми като: семейна среда и образование, ранни мотивации за избор на професия, трудова миграция и кариерно развитие, актуално състояние на условията на труд и на работната среда в медиите, форми на контрол и критерии за качество, свободно време на журналистите и други.
Припомняме, че през изминалите седем години от своето създаване, АЕЖ-България е отправяла немалко предложения и искания, свързани с подобряване на българската медийната среда и защита на свободата на изразяване. Някои от примерите са предложенията, свързани с обвързването на спазването на етичния кодекс и отпускането на публични средства, предложението да бъде въведено задължително изискване за участие в обществени поръчки да бъдат допускани, като изпълнители или подизпълнители, единствено медии, подписали националния Етичен кодекс на българските медии, приет през 2004 година, предложението да бъде въведена забрана публични средства да бъдат пряко или косвено предоставяни на медии, които не са изпълнили всички законови изисквания за прозрачност на собствеността според Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения (ЗЗДПДП), както и към електронни медии, които не са осигурили на сайта си лесен, директен и постоянен достъп на потребителите до актуални данни за действителния собственик.
Повече чуйте от звуковия файл.