Колко погледа съществуват към книгоиздаването

БНР Новини
Снимка: архив

„Началото на книгоиздателската му дейност е белязано от съставянето на малкото календарче „Старопланинче“ в Белград през 1855 г. Там Христо Г. Данов отпечатал поредица книги като „Основа на българската граматика“ от Йоаким Груев и съкратен вариант на „Робинзон Крузо“, а сам превел „Катахезис“.
Задачата му не била лека, не само като дело на разума, а и на тялото. Отдадеността му към българската просветителска дейност често го подлагала на мизерен живот. Понякога се хранел само със сух хляб или пък правел коректурите при едва жумяща лампичка.“
Това пише студентката Владимира Илиева в сборника „Погледи към книгоиздаването“. А този сборник, пък и 20-годишният юбилей от създаването на специалност „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет, е повод да поговорим за различните гледни точки към книгоиздаването, които съществуват днес.
Защото темите, които разглеждат студентите  в сборника „Погледи в книгоиздаването“, започват от история на книгоиздаването, минават през мотивацията до самопубликуването, наблюдения на пазара на аудиокнигите и електронните книги, през представяне на буктюбърите…



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!