Το Koka Mass Jazz είναι το καλλιτεχνικό ψευδώνυμο του Κωνσταντίν Κατσάρσκι – μουσικός, γνωστός με τη δουλειά του με τα βουλγαρικά γκρουπ Μπλούμπα Λου και Λέπρα Ντε Λουξ. Είναι συνθέτης, DJ, παίζει ντραμς και πιάνο. Το Koka Mass Jazz δίνει το όνομα στο νέο πρότζεκτ του Κωνσταντίν. Το ντεμπούτο άλμπουμ "Groovy Jam Shoes" θα κυκλοφορήσει επίσημα στις 31 Μαρτίου. Ένα από τα κομμάτια του, "Smile" επιλέχθηκε ως ένα από τα καλύτερα τραγούδια του 2014 του αγγλικού σταθμού CRS Radio.
Για την αρχή του Koka Mass Jazz ο Κωνσταντίν Κατσάρσκι λέει: "Το πρότζεκτ άρχισε το 2013, όταν έκανα τις πρώτες ηχογραφήσεις, αλλά η ιδέα είναι παλιά. Η acid jazz, η φανκ, και η σόουλ είναι μουσική που μου αρέσει από παιδί – με έχει πάντα εμπνεύσει να δουλεύω. Ο πατέρας μου ήταν ο πρώτος που με ώθησε στην κατεύθυνση αυτή. Μαζί ακούσαμε την εκπομπή για τζαζ της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας "Γύρω στα μεσάνυχτα". Όταν ήμουν 6 χρονών, άρχισα να παίζω πιάνο, αλλά μετά μου άρεσαν τα κρουστά και συνέχισα την εκπαίδευσή μου στην τάξη του Ντόμπρι Παλίεφ. Καθηγητής μου ήταν και ο Χρήστο Γιότσοφ (τζαζμαν, ντραμίστας και συνθέτης)".
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..