Το Koka Mass Jazz είναι το καλλιτεχνικό ψευδώνυμο του Κωνσταντίν Κατσάρσκι – μουσικός, γνωστός με τη δουλειά του με τα βουλγαρικά γκρουπ Μπλούμπα Λου και Λέπρα Ντε Λουξ. Είναι συνθέτης, DJ, παίζει ντραμς και πιάνο. Το Koka Mass Jazz δίνει το όνομα στο νέο πρότζεκτ του Κωνσταντίν. Το ντεμπούτο άλμπουμ "Groovy Jam Shoes" θα κυκλοφορήσει επίσημα στις 31 Μαρτίου. Ένα από τα κομμάτια του, "Smile" επιλέχθηκε ως ένα από τα καλύτερα τραγούδια του 2014 του αγγλικού σταθμού CRS Radio.
Για την αρχή του Koka Mass Jazz ο Κωνσταντίν Κατσάρσκι λέει: "Το πρότζεκτ άρχισε το 2013, όταν έκανα τις πρώτες ηχογραφήσεις, αλλά η ιδέα είναι παλιά. Η acid jazz, η φανκ, και η σόουλ είναι μουσική που μου αρέσει από παιδί – με έχει πάντα εμπνεύσει να δουλεύω. Ο πατέρας μου ήταν ο πρώτος που με ώθησε στην κατεύθυνση αυτή. Μαζί ακούσαμε την εκπομπή για τζαζ της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας "Γύρω στα μεσάνυχτα". Όταν ήμουν 6 χρονών, άρχισα να παίζω πιάνο, αλλά μετά μου άρεσαν τα κρουστά και συνέχισα την εκπαίδευσή μου στην τάξη του Ντόμπρι Παλίεφ. Καθηγητής μου ήταν και ο Χρήστο Γιότσοφ (τζαζμαν, ντραμίστας και συνθέτης)".
Ένα καυτό καλοκαίρι περιμένει τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ και το συγκρότημα «Οι Συνήθεις Ύποπτοι». Στις 27 Ιουνίου οι μουσικοί ξεκίνησαν από το Ρούσε μια περιοδεία σε όλη τη χώρα, στην οποία θα παρουσιάσουν το νέο τους άλμπουμ «Θαυμαστικά Ερωτηματικά». Το..
Απόψε ξεκινά η εθνική περιοδεία του τραγουδιστή Βλάντι Άμποβ - Γράφα που έχει τον τίτλο «Η πιο ευτυχισμένη περιοδεία». Η πρώτη συναυλία είναι στο θερινό θέατρο της Στάρα Ζαγκόρα και το κοινό θα απολαύσει το μεγαλόπρεπο σόου που παρουσίασε ο καλλιτέχνης..
Απόψε στις 19:00 η ώρα στο Πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ μαζί με την Μπιγκ Μπάντα του θεσμού και υπό την διεύθυνση του Αντόνι Ντόντσεβ θα παίξει μια από τις πιο δημοφιλείς τζαζ μουσικούς της Ευρώπης, η Κάρλα Κιόλνερ. Ο Αντόνι Ντόντσεβ είναι διάσημος για τις..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..