Αυτή τη σαιζόν, η Γιλντίζ Ιμπραχίμοβα έφερε ευχάριστη έκπληξη στους πολυάριθμους λάτρεις της. Το πρότζεκτ με τη συμμετοχή της ξακουστής τζαζ τραγουδίστριας και της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Ράζγκραντ κερδίζει όλο και μεγαλύτερη δημοτικότητα. Οι προκλήσεις φτάνουν όχι μόνο από τα μεγάλα μουσικά κέντρα. "Με μεγάλη ευχαρίστηση θα επισκεφθούμε στις 29 Αυγούστου την πόλη Νταλγκοπόλ (Βορειοανατολική Βουλγαρία). Η συναυλία είναι με αφορμή την γιορτή της πόλης. Μας εξέπληξε λίγο η πρόσκληση, που όμως αποτελεί ένδειξη ότι η μουσική που παρουσιάζουμε φτάνει σε μεγάλο κύκλο λατρών", λέει η Γιλντίζ.
Όπως είναι γνωστό, η Γιλντίζ Ιμπραχίμοβα είναι τραγουδίστρια με εξαιρετικά μεγάλο εύρος της φωνής και αξιοσημείωτη φωνητική τεχνική. Έχει πάντα εντυπωσιάσει με τα ποικίλα μουσικά ενδιαφέροντα και συνεργασίες της. Έχει κοινά πρότζεκτ με σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα της βουλγαρικής σκηνής τζαζ μουσικής. Ανάμεσά τους είναι ο τζαζ πιανίστας Μάριο Στάντσεφ (με το κουαρτέτο του οποίου κάνει το ντεμπούτο της), με τη Big Band της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας κ. ά.
Η Γιλντίζ γεννήθηκε στη Βουλγαρία. Είναι απόφοιτος του Εθνικού Μουσικού Σχολείου και της Εθνικής Μουσικής Ακαδημίας στη Σόφια. Στη χώρα μας είναι οι πρώτες της εμφανίσεις ως τζαζ τραγουδίστριας. Έχει κυκλοφορήσει 20 άλμπουμ και έχει πραγματοποιήσει συναυλίες σε δεκάδες χώρες σε όλο τον κόσμο.
Κατά τους τελευταίους μήνες η Γιλντίζ έχει κοινό πρόγραμμα και με την Ορχήστρα των Δυνάμεων Πολεμικής Αεροπορίας της Τουρκίας, που ονομάζεται "Οι αετοί της τζαζ". Μόλις πριν από λίγες εβδομάδες το πρόγραμμα αυτό παρουσιάστηκε στη Βουλγαρία.
"Με την ορχήστρα αυτή δουλεύω από σχετικά πρόσφατα, αλλά είχαμε αρκετές συναυλίες. Λάβαμε πρόσκληση για το 2016 για συμμετοχή στο "Nisville" - το τζαζ φεστιβάλ στην σερβική πόλη Νις. Αυτή η μουσική συνεργασία μεταξύ των βαλκανικών χωρών μπορεί να αποφέρει πολύ καλά αποτελέσματα. Θα ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα με τη συναυλία, που πραγματοποιήσαμε με το τουρκικό τρίο "Τανίνι", μαζί με τη Big Band της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας. Η αίθουσα "Βουλγαρία" ήταν γεμάτη, στο κοινό άρεσε η μουσική που ήταν συνδυασμός ethno και τζαζ. Πρόσφατα μοιράστηκα μια ιδέα μου σε μουσικούς δημοσιογράφους και χορηγούς – να διοργανωθεί φεστιβάλ, στο οποίο να συμμετέχουν μόνο τζαζ μουσικοί από τα Βαλκάνια. Δεν γνωριζόμαστε τόσο καλά και μέσω του πολιτισμού και της τέχνης μπορούμε να μάθουμε περισσότερα για τους γείτονές μας. Αυτό θα έδινε αρχή και σε άλλα κοινά πρότζεκτ".
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Στα πρόθυρα του καλοκαιριού δύο αδελφοί – ο Γιαβορ και ο Βίκτωρ Γκεοργκίεβι, μας προσφέρουν το νεότερο τραγούδι τους που φέρει τον τίτλο «Καλοκαίρι». Το τραγούδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του νέου πρότζεκτ τους SinFin. Το περασμένο 2023 ο Γιάβορ..
Σε συντονισμό με τη βροχερή άνοιξη, ο Ερσίν Μουστάφοφμας λέει με το νέο του τραγούδι ότι «Δεν μπορεί να βρέχει για πάντα». Τον γνωρίζουμε ως φρόντμαν του συγκροτήματος JEREMY?, αλλά τώρα μας παρουσιάζει το πρώτο του σόλο τραγούδι. Ο ίδιος..
Η εθνική δημοσκόπηση της εκπομπής «Αλέγκρο Βιβάτσε» του προγράμματος «Χοριζόντ» της ΒΕΡ έδειξε ότι για τους ακροατές ο πιο κατάλληλος μουσικός να λάβει τον τίτλο «Μουσικός της Χρονιάς» για το 2023 είναι η τραγουδίστρια της όπερας, Σόνια Γιόντσεβα, η..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..