Συνεχίζεται η σειρά συναυλιών "Μουσική σε πορτραίτα" της Ορχήστρας δημοτικής μουσικής της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας. Στις 18 Φεβρουαρίου στο Πρώτο Στούντιο της ραδιοφωνίας θα ακούσουμε τρεις συγχρόνους μας, σολίστες από διάφορες φολκλορικές περιοχές, με διαφορετική προσέγγιση στην παραδοσιακή βουλγαρική μουσική.
Ο πρώτος είναι ο ακορντεονίστας Γιορντάν Ντάνεφ από τη Βάρνα, ο νεότερος ανάμεσά τους, τον γνωρίζουμε από το συγκρότημα Λοτ Λοριέν, που ερμηνεύει έθνικ και world μουσική. "Ενδιαφέρων συνθέτης με ευρεία σκέψη και δικό του προσωπικό στιλ", λέει για τον ίδιο ο Ντιμίταρ Χρήστοφ, διευθυντής της Ορχήστρας δημοτικής μουσικής της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας με πρωτοβουλία του οποίου πραγματοποιείται η σειρά συναυλιών "Μουσική σε πορτραίτα".
Ο τρίτος σολίστας στην επικείμενη συναυλία είναι ο Νικολάι Ντόκτοροφ, φλογερίστας και καθηγητής. Δουλεύει με παιδιά και νέους που εκπαιδεύονται σε εξειδικευμένα σχολεία στη Βάρνα. Διευθύνει και μερικά φολκλορικά συγκροτήματα διάφορων οργανισμών, καθώς και δύο συγκροτήματα ερμηνευτών φλογέρα – μικρό και μεγάλο. Οι μαθητές του ασταμάτητα κερδίζουν βραβεία από εθνικούς διαγωνισμούς σε όλες τις ηλικιακές ομάδες. Ως ερμηνευτής είναι μέρος διάφορων πρότζεκτ στη Βουλγαρία και το εξωτερικό.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..