Συνεχίζεται η σειρά συναυλιών "Μουσική σε πορτραίτα" της Ορχήστρας δημοτικής μουσικής της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας. Στις 18 Φεβρουαρίου στο Πρώτο Στούντιο της ραδιοφωνίας θα ακούσουμε τρεις συγχρόνους μας, σολίστες από διάφορες φολκλορικές περιοχές, με διαφορετική προσέγγιση στην παραδοσιακή βουλγαρική μουσική.
Ο πρώτος είναι ο ακορντεονίστας Γιορντάν Ντάνεφ από τη Βάρνα, ο νεότερος ανάμεσά τους, τον γνωρίζουμε από το συγκρότημα Λοτ Λοριέν, που ερμηνεύει έθνικ και world μουσική. "Ενδιαφέρων συνθέτης με ευρεία σκέψη και δικό του προσωπικό στιλ", λέει για τον ίδιο ο Ντιμίταρ Χρήστοφ, διευθυντής της Ορχήστρας δημοτικής μουσικής της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας με πρωτοβουλία του οποίου πραγματοποιείται η σειρά συναυλιών "Μουσική σε πορτραίτα".
Ο τρίτος σολίστας στην επικείμενη συναυλία είναι ο Νικολάι Ντόκτοροφ, φλογερίστας και καθηγητής. Δουλεύει με παιδιά και νέους που εκπαιδεύονται σε εξειδικευμένα σχολεία στη Βάρνα. Διευθύνει και μερικά φολκλορικά συγκροτήματα διάφορων οργανισμών, καθώς και δύο συγκροτήματα ερμηνευτών φλογέρα – μικρό και μεγάλο. Οι μαθητές του ασταμάτητα κερδίζουν βραβεία από εθνικούς διαγωνισμούς σε όλες τις ηλικιακές ομάδες. Ως ερμηνευτής είναι μέρος διάφορων πρότζεκτ στη Βουλγαρία και το εξωτερικό.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..