Η Βασιλένα Σεραφίμοβα γεννήθηκε στο Πλέβεν, απέκτησε τη μόρφωσή της στη Βουλγαρία και τη Γαλλία και τα τελευταία δέκα χρόνια ζει στο Παρίσι. Ήδη στην πατρίδα, κερδίζει βραβεία από εθνικούς και διεθνείς διαγωνισμούς: το 2003 – το μεγάλο βραβείο του διεθνούς διαγωνισμού "Η μουσική και η Γη", το 2006 είναι ανάμεσα στους φιναλίστες του διεθνούς διαγωνισμού μαρίμπα στο Λιντς της Αυστρίας και παραλαμβάνει δύο ειδικά βραβεία. Αργότερα το ίδιο χρόνο κερδίζει και το δεύτερο βραβείο του διεθνούς διαγωνισμού μαρίμπα στο Παρίσι, καθώς και τη διάκριση του Συνδέσμου Προστασίας Δικαιωμάτων Καλλιτεχνών και Ερμηνευτών για καλύτερο ξένο φοιτητή στη Γαλλία. Το 2007 έγινε κάτοχος δεύτερου βραβείου στον διεθνή διαγωνισμό ARD στο Μόναχο της Γερμανίας, έναν χρόνο αργότερα – πρώτου βραβείου του 5ου Παγκόσμιου διαγωνισμού μαρίμπα στη Στουτγάρδη της Γερμανίας.
Τον Απρίλιο η Deutsche Grammophon θα κυκλοφορήσει cd, το οποίο η ταλαντούχα ερμηνεύτρια ηχογράφησε μαζί με τον πιανίστα Τομά Ενκό. Από τη διήγησή της μαθαίνουμε λεπτομέρειες για τη μουσική στο άλμπουμ, για τα βουλγαρικά έργα στο ρεπερτόριό της και για τις μπαγκέτες που φέρουν το όνομά της και που κατά τους τελευταίους μήνες είναι μεγάλη επιτυχία στη Γαλλία.
"Πριν λίγες μέρες εργάστηκα με τον Ερίκ Σαμούτ – ο πρώτος μουσικός μαρίμπα, ο οποίος είχε τάξη μαρίμπα στη Γαλλία", συνεχίζει η Βασιλένα. "Από φέτος είμαι καθηγήτρια στη δεύτερη τάξη μαρίμπα στη Μουσική ακαδημία "Μωρίς Ραβέλ" και η ασχολία μου αυτή αποτελεί μεγάλη ευθύνη για μένα. Αποφάσισα να προσκαλέσω τον Ερίκ και την τάξη του για κοινή συναυλία μαζί μου και την τάξη μου. Μαζί του θα ερμηνεύσουμε δική μου διασκευή του βουλγαρικού δημοτικού τραγουδιού "Έργκεν ντέντα" και θα κάνουμε αυτοσχεδιασμούς πάνω του. Στο ρεπερτόριό μου είναι έργο του Τσένκο Μίνκιν, καθώς και διασκευή του τραγουδιού "Πολέγκναλα ε Τουντόρα" (Ξάπλωσε η Τοντόρα) του καθηγητή Ντόμπρι Παλίεφ. Με κουαρτέτο που ερμηνεύει τζαζ και κλασική μουσική, παίζουμε το τραγούδι "Καλιμάνκου Ντένκου" κλπ. Έχω κλασική εκπαίδευση, αλλά το βουλγαρικό φολκλόρ έχει κυρίαρχο ρόλο στο ρεπερτόριό μου. Τελείωσα το Εθνικό Σχολείο Τεχνών "Παναγιώτ Πίπκοφ" και στη συνέχεια σπούδασα στη Γαλλία – στην Εθνική Μουσική Ακαδημία στις Βερσαλλίες και στην Ανώτατη Σχολή Μουσικής, αλλά το φολκλόρ ήταν πάντοτε μέρος της καθημερινότητας. Λατρεύω την παραδοσιακή μας μουσική και ελπίζω ότι μέσω της παρουσιάζω τη χώρα μας με τον καλύτερο τρόπο".
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..