Η Βασιλένα Σεραφίμοβα γεννήθηκε στο Πλέβεν, απέκτησε τη μόρφωσή της στη Βουλγαρία και τη Γαλλία και τα τελευταία δέκα χρόνια ζει στο Παρίσι. Ήδη στην πατρίδα, κερδίζει βραβεία από εθνικούς και διεθνείς διαγωνισμούς: το 2003 – το μεγάλο βραβείο του διεθνούς διαγωνισμού "Η μουσική και η Γη", το 2006 είναι ανάμεσα στους φιναλίστες του διεθνούς διαγωνισμού μαρίμπα στο Λιντς της Αυστρίας και παραλαμβάνει δύο ειδικά βραβεία. Αργότερα το ίδιο χρόνο κερδίζει και το δεύτερο βραβείο του διεθνούς διαγωνισμού μαρίμπα στο Παρίσι, καθώς και τη διάκριση του Συνδέσμου Προστασίας Δικαιωμάτων Καλλιτεχνών και Ερμηνευτών για καλύτερο ξένο φοιτητή στη Γαλλία. Το 2007 έγινε κάτοχος δεύτερου βραβείου στον διεθνή διαγωνισμό ARD στο Μόναχο της Γερμανίας, έναν χρόνο αργότερα – πρώτου βραβείου του 5ου Παγκόσμιου διαγωνισμού μαρίμπα στη Στουτγάρδη της Γερμανίας.
Τον Απρίλιο η Deutsche Grammophon θα κυκλοφορήσει cd, το οποίο η ταλαντούχα ερμηνεύτρια ηχογράφησε μαζί με τον πιανίστα Τομά Ενκό. Από τη διήγησή της μαθαίνουμε λεπτομέρειες για τη μουσική στο άλμπουμ, για τα βουλγαρικά έργα στο ρεπερτόριό της και για τις μπαγκέτες που φέρουν το όνομά της και που κατά τους τελευταίους μήνες είναι μεγάλη επιτυχία στη Γαλλία.
"Πριν λίγες μέρες εργάστηκα με τον Ερίκ Σαμούτ – ο πρώτος μουσικός μαρίμπα, ο οποίος είχε τάξη μαρίμπα στη Γαλλία", συνεχίζει η Βασιλένα. "Από φέτος είμαι καθηγήτρια στη δεύτερη τάξη μαρίμπα στη Μουσική ακαδημία "Μωρίς Ραβέλ" και η ασχολία μου αυτή αποτελεί μεγάλη ευθύνη για μένα. Αποφάσισα να προσκαλέσω τον Ερίκ και την τάξη του για κοινή συναυλία μαζί μου και την τάξη μου. Μαζί του θα ερμηνεύσουμε δική μου διασκευή του βουλγαρικού δημοτικού τραγουδιού "Έργκεν ντέντα" και θα κάνουμε αυτοσχεδιασμούς πάνω του. Στο ρεπερτόριό μου είναι έργο του Τσένκο Μίνκιν, καθώς και διασκευή του τραγουδιού "Πολέγκναλα ε Τουντόρα" (Ξάπλωσε η Τοντόρα) του καθηγητή Ντόμπρι Παλίεφ. Με κουαρτέτο που ερμηνεύει τζαζ και κλασική μουσική, παίζουμε το τραγούδι "Καλιμάνκου Ντένκου" κλπ. Έχω κλασική εκπαίδευση, αλλά το βουλγαρικό φολκλόρ έχει κυρίαρχο ρόλο στο ρεπερτόριό μου. Τελείωσα το Εθνικό Σχολείο Τεχνών "Παναγιώτ Πίπκοφ" και στη συνέχεια σπούδασα στη Γαλλία – στην Εθνική Μουσική Ακαδημία στις Βερσαλλίες και στην Ανώτατη Σχολή Μουσικής, αλλά το φολκλόρ ήταν πάντοτε μέρος της καθημερινότητας. Λατρεύω την παραδοσιακή μας μουσική και ελπίζω ότι μέσω της παρουσιάζω τη χώρα μας με τον καλύτερο τρόπο".
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Το πρότζεκτ «Αγάπη και τραγούδι» συναντά στη σκηνή γενιές αγαπημένων βουλγάρων ερμηνευτών, που δημιούργησαν επιτυχίες σε διαφορετικά μουσικά στιλ στην πορεία των χρονών. Η μελωδική ροκ εκπροσωπείται από το γκρουπ «Ντιάνα Εξπρές», που..
Μέχρι τις 12 Ιουλίου μουσική δωματίου θα ηχεί στις μεσαιωνικές εκκλησίες «Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ» και «Άγιος Γεώργιος» στο αρχιτεκτονικό παραδοσιακό συγκρότημα Αρμπανάσι, κοντά στο Βελίκο Τάρνοβο. Οι ναοί έχουν υπέροχη ακουστική και..
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..