Η Βουλγάρα θα είναι «πρώτο βιολί» της ορχήστρας αυτής μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου 2017 μαζί με τις δεσμεύσεις της τον Μάιο και τον Ιούνιο φέτος και το επόμενο χρόνο. Η δουλειά τη ως «πρώτο βιολί» στη Βασιλική Όπερα της Μαδρίτης, θα συμπέσει με τον εορτασμό της 200ης επετείου του θεάτρου, που θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος του 2018. Η νεαρή βιολίστρια έχει ήδη αξιοζήλευτη βιογραφία, που περιλαμβάνει τη συνεργασία της με ορχήστρες όπως τη Φιλαρμονική του Duisburg, την ορχήστρα έγχορδων της Λουκέρνης,την Ορχήστρα της Ραδιοφωνίας του Μονάχου, την Ορχήστρα της Βορειογερμανικής Ραδιοφωνίας - Ανόβερο, τη Γερμανική Φιλαρμονική Δωματίου της Βρέμης και άλλες. Ως ερμηνεύτρια μουσικής δωματίου έχει δώσει συναυλίες με διακεκριμένους μουσικούς. Το 2008 η Γκεργκάνα Γκέργκοβα ιδρύει το τρίο μουσικής δωματίου «Ιμάζ» μαζί με τον πιανίστα Παβλίν Νέσεφ και τον βιολοντσελίστα Τόμας Κάουφμαν. Από τότε το σύνολο δίνει πολλές συναυλίες σε διεθνείς σκηνές με μεγάλη επιτυχία. Μπορείτε να δείτε και να ακούσετε τον Μωρίς Ραβέλ - Τρίο για πιάνο, βιολί και βιολοντσέλο - Pantoum. Assez νif (2. movement) σε ερμηνεία του τρίο:
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με..
Στις αρχές της θερινής σεζόν οι Atazar, Kris V και η τραγουδίστρια Αλεξάντρα Ιβανόβα παρουσίασαν το κοινό τραγούδι τους «Μείνε» με εντυπωσιακό βίντεο, που μας μεταφέρει στην ακτή της θάλασσας. Η Αλεξάντρα προσχωρεί για πρώτη φορά στην ομάδα του..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..