Η Βουλγάρα θα είναι «πρώτο βιολί» της ορχήστρας αυτής μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου 2017 μαζί με τις δεσμεύσεις της τον Μάιο και τον Ιούνιο φέτος και το επόμενο χρόνο. Η δουλειά τη ως «πρώτο βιολί» στη Βασιλική Όπερα της Μαδρίτης, θα συμπέσει με τον εορτασμό της 200ης επετείου του θεάτρου, που θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος του 2018. Η νεαρή βιολίστρια έχει ήδη αξιοζήλευτη βιογραφία, που περιλαμβάνει τη συνεργασία της με ορχήστρες όπως τη Φιλαρμονική του Duisburg, την ορχήστρα έγχορδων της Λουκέρνης,την Ορχήστρα της Ραδιοφωνίας του Μονάχου, την Ορχήστρα της Βορειογερμανικής Ραδιοφωνίας - Ανόβερο, τη Γερμανική Φιλαρμονική Δωματίου της Βρέμης και άλλες. Ως ερμηνεύτρια μουσικής δωματίου έχει δώσει συναυλίες με διακεκριμένους μουσικούς. Το 2008 η Γκεργκάνα Γκέργκοβα ιδρύει το τρίο μουσικής δωματίου «Ιμάζ» μαζί με τον πιανίστα Παβλίν Νέσεφ και τον βιολοντσελίστα Τόμας Κάουφμαν. Από τότε το σύνολο δίνει πολλές συναυλίες σε διεθνείς σκηνές με μεγάλη επιτυχία. Μπορείτε να δείτε και να ακούσετε τον Μωρίς Ραβέλ - Τρίο για πιάνο, βιολί και βιολοντσέλο - Pantoum. Assez νif (2. movement) σε ερμηνεία του τρίο:
Για πέμπτο χρόνο το Sofia Summer Fest προτείνει αξέχαστα βιώματα στην καλοκαιρινή πρωτεύουσα. Το φεστιβάλ εγκαινιάζεται στο Νότιο Πάρκο στις 18 Ιουλίου με συναυλία του διαχρονικού τραγουδιστή Βασίλ Νάιντενοβ. Στις 28 Ιουλίου το συγκρότημα η Κεράνα και..
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..