Στη συναυλία της Ορχήστρας Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ, στο Πρώτο στούντιο της Ραδιοφωνίας στις 21 Απριλίου θα λάβουν μέρος και γνωστοί ερμηνευτές από τις γειτονικές μας χώρες. Περισσότερα για το πρότζεκτ και τα ονόματα ερμηνευτών μαθαίνουμε από τον διευθυντή της Ορχήστρας Ντιμίταρ Χρήστοφ.
Περιμένουμε και τους λάτρεις μας, που ακλουθούν τις εκδηλώσεις της ορχήστρας κατά τις τελευταίες σεζόν. Το κοινό, που ξέρει, ότι στο Πρώτο στούντιο πάντα θα απολαύσει θαυμάσια μουσική. Χαίρουμε ότι στο κοινό βλέπω όλο και συχνότερα νέους ανθρώπους, φυσικά θα έρθουν και φίλοι μας από τα Σκόπια καθώς και από το Βελιγράδι. Η εκδήλωση θα είναι προσιτή και μέσω της ζωντανής μετάδοσης του Radio Binar της ΒΕΡ. Οι παρατηρήσεις μου είναι ότι οι συναυλίες της ορχήστρας της ΒΕΡ προκαλούν ενδιαφέρον στους θαυμαστές της παραδοσιακής μας μουσικής όχι μόνο από τα Βαλκάνια, αλλά και από πολλές ευρωπαϊκές χώρες, από το Περού και άλλα μέρη του κόσμου.»
*Οι ηχογραφήσεις είναι από τη συναυλία "Ο ρυθμός των Βαλκανίων - 2", που έλαβε χώρα το 2015.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..