Ο νικητής στην φετινή 25τη έκδοση της έρευνας ανάμεσα στους ακροατές «Μουσικός της χρονιάς» του προγράμματος «Αλέγκρο βιβάτσε» της ΒΕΡ, έγινε η χορωδία του Σούμεν «Ζωηρό τραγούδι» με διευθυντή την Ντενίστα Ουζούνοβα. Έχει πολύχρονη ιστορία και ιδρυτής της είναι η Βενέτα Βίτσεβα. Για πρώτη φορά στην ιστορία της ραιδοφωνικής έρευνας χορωδία κερδίζει το μεγάλο βραβείο, ενώ ορχήστρα – το βραβείο στην κατηγορία «Ντεμπούτο». Γίνεται λόγος για την ορχήστρα δωματίου «432» με διευθυντή τον Ιβάν Γιανάκιεβ, που ιδρύθηκε πρόσφατα.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Η Μιχαέλα Φίλεβα παρουσιάζει νέους λατίνο ρυθμούς στο καινούριο της τραγούδι που λέγεται "Λα Μούζικα". Η Μιχαέλα γνωρίζει ισπανικά και της αρέσει η Ισπανία. Τώρα τραγουδά και σ’ αυτήν την γλώσσα. Το νέο της άλμπουμ λέγεται "96" και είναι..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..