Ο νικητής στην φετινή 25τη έκδοση της έρευνας ανάμεσα στους ακροατές «Μουσικός της χρονιάς» του προγράμματος «Αλέγκρο βιβάτσε» της ΒΕΡ, έγινε η χορωδία του Σούμεν «Ζωηρό τραγούδι» με διευθυντή την Ντενίστα Ουζούνοβα. Έχει πολύχρονη ιστορία και ιδρυτής της είναι η Βενέτα Βίτσεβα. Για πρώτη φορά στην ιστορία της ραιδοφωνικής έρευνας χορωδία κερδίζει το μεγάλο βραβείο, ενώ ορχήστρα – το βραβείο στην κατηγορία «Ντεμπούτο». Γίνεται λόγος για την ορχήστρα δωματίου «432» με διευθυντή τον Ιβάν Γιανάκιεβ, που ιδρύθηκε πρόσφατα.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς» στην Σόφια. Το Πολιτιστικό Κέντρο σημειώνει 50 χρόνια λειτουργίας με μια σειρά από συναυλίες με..
Στις αρχές της θερινής σεζόν οι Atazar, Kris V και η τραγουδίστρια Αλεξάντρα Ιβανόβα παρουσίασαν το κοινό τραγούδι τους «Μείνε» με εντυπωσιακό βίντεο, που μας μεταφέρει στην ακτή της θάλασσας. Η Αλεξάντρα προσχωρεί για πρώτη φορά στην ομάδα του..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..