Η άνοιξη είναι εποχή που εμπνέει ιδιαίτερα τους δημιουργούς.Επηρεασμένοι από την ομορφιά και την αναγέννηση της φύσης προετοιμάζουν νέα πρότζεκτ, διοργανώνουν συναυλίες και σχεδιάζουν περιοδείες. Και η τραγουδίστρια τζαζ Χίλντα Καζασιάν είναι από τους καλλιτέχνες αυτούς - σκοπεύει τον Μάιο να κάνει τη δεύτερη εθνική της περιοδεία.Περισσότερα για τις επικείμενες συναυλίες και το πρόγραμμα που έχει προετοιμάσει για τους λάτρεις της μαθαίνουμε από την ίδια την τραγουδίστρια:
Τι θα ακούσουν οι λάτρες της Χίλντα:
«Στο πρόγραμμα έχει νέα έργα, μεταξύ των οποίων είναι και η πρώτη δική μου σύνθεση με τον τίτλο «Εάν είσαι εδώ». Για πρώτη φορά στη ζωή μου γράφω μουσική και στίχους, η ενορχήστρωση είναι του Χρήστο Γιότσοφ (κρουστά) και του Ζίβκο Πετρόφ (πιάνο). Νομίζω ότι έγινε πολύ ευχάριστο και όμορφο τραγούδι. Είμαι ευτυχισμένη ότι άρεσε και στους μουσικούς με τους οποίους συνεργάζομαι. Εκτός από τους Χρήστο και Ζίβκο, στο γκρουπ είναι και ο Ντιμίταρ Καραμφίλοφ στο κοντραμπάσο και ο Μιχαήλ Γιόσιφοφ στην τρομπέτα. Στην περιοδεία θα παρουσιάσουμε και άλλα δικά μας τραγούδια, καθώς και νέα τζαζ στάνταρ, αλλά με δική μας ενορχήστρωση. Βασικά θα παρουσιάσουμε τα πιο εντυπωσιακά έργα από την πρώτη περιοδεία μας, αλλά θα έχει και πολλά νέα έργα.»
Μετά την περιοδεία ακολουθεί η θερινή σαιζόν, στην οποία η Χίλντα μαζί με τους συναδέλφους της θα έχει και άλλες εκδηλώσεις.
«Σκοπεύω να κάνω μία θερινή περιοδεία στα μεγάλα τζαζ κλαμπ στις παραθαλάσσιες περιοχές, στη συνέχεια θα αρχίσω την προετοιμασία της μεγαλύτερης εκδήλωσης, συνδεδεμένης με τη μεγαλύτερη ευθύνη στη ζωή μου μέχρι τώρα – τη συναυλία εις μνήμη του πατέρα μου Βίλι Καζασιάν. Θα γίνει στα γενέθλια του – στις 8 Δεκεμβρίου, στο Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού στη Σόφια. Νομίζω ότι θα μετατραπεί σε ένα πραγματικό θέαμα, κάτι που ο πατέρας μου αξίζει.»
Μετάφραση: Σοφία Μπόντσεβα
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..